Az indexet készítő Policy Agenda szerdai közleménye szerint a legfrissebb adatok alapján még nem lehet egyértelműen trendfordulóról beszélni, a mutató értéke továbbra is pesszimizmusra utal, de az index zuhanása megállt.
A kutatóintézet emlékeztet: a 2011 második és harmadik negyedévi stagnálást követően a negyedik negyedévre jelentősen romlott az index értéke, amely 2012 elejére 39,8 százalékos értékkel a mélypontra került. A legújabb adatok szerint az index kis mértékben javult, elérve a 42 százalékot.
A kkv-szektor cégvezetőinek 60 százaléka látja negatívan a magyar gazdaság következő fél évét. Negyedévvel ezelőtt ez az érték még 69 százalék volt. A mostani felmérésben a válaszadók 36 százaléka szerint kis mértékben, 24 százaléka szerint pedig jelentősen romlik a magyar gazdaság helyzete a következő félévben. Stagnálásra minden negyedik megkérdezett, 26 százalék számít. Az optimisták aránya lényegesen kisebb, 14 százalék. Érdemi pozitív változásra csak 1 százalék számít.
A vállalkozások 58 százaléka számít a következő évben olyan nehézségekre, amelyek alapvetően megingathatják gazdálkodási helyzetét, míg az előző negyedévben 61 százalék volt ez az érték. A cég likviditási helyzetében a vállalatvezetők többsége, 60 százaléka nem vár változást a következő hat hónap során. Likviditási helyzetük romlásával számol az összes megkérdezett 32 százaléka, javulásra csupán a vállalkozások 8 százaléka lát esélyt.
A megkérdezett vállalatvezetők többsége attól tart, hogy a vállalata számára elérhető banki hitelek kamatai a következő félév során növekedni fognak. Közülük a legtöbben elsősorban az IMF megállapodás elhúzódásában látják a számukra negatív változás magyarázatát.
Az egy nappal korábban közölt K&H kkv bizalmi index is (lásd: Túljutottak a mélyponton hazai vállalkozások?) enyhe optimizmust tükrözött: a mutató alapján többéves mélypontot követően emelkedett a hazai vállalkozások egyéves várakozásait jelző hangulat. Főként annak köszönhetően, hogy mérséklődtek a közterhek, valamint a vállalati kamatok változására vonatkozó eddigi pesszimista várakozások, és a gazdaságpolitika megítélése sem romlott tovább.
MTI