A magyar termelésben hatalmas a multinacionális cégek túlsúlya - adott hírt a Világgazdaság az OECD legújabb tanulmányáról. A multik megtartása - a nagyobb termelékenységet és magasabb béreket hoznak a külföldi cégek - a magyar gazdaságpolitika egyik legfontosabb feladata.
Hazánk közvetlenül a listavezető (72 százalékos) Írország mögött sorol a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), 1998-as adatokra támaszkodó, az országok gazdaságában a külföldi tőke arányát vizsgáló, a napokban napvilágot látott tanulmánya szerint. A magyar érték 70 százalék. Mára már minden bizonnyal megközelítette a magyar értéket a feltörekvő lengyel és cseh gazdaság, tekintve, hogy a magyar piac már nem bír akkora vonzerővel, mint 1998-ban.
Hazánkban már véget ért az az időszak, amikor a nyugati multik mindegyike részt akart a magyar gazdasági "tortából". Mára a legfontosabb célkitűzés az lett, hogy a külföldi tőkének megérje újra befektetnie Magyarországon. Az igazi kérdés az lesz, hogy lesz e elegendő lehetőség a vállalatoknak az újrabefektetésre, vagy az itt megtermelt profitot máshova viszik.
Jelentős a multik súlya
A magyar termelésben hatalmas a multinacionális cégek túlsúlya. A multik megtartása - a nagyobb termelékenységet és magasabb béreket hoznak a külföldi cégek - a magyar gazdaságpolitika egyik legfontosabb feladata.