A kereskedelmi bankok portfóliójának minősége nem romoltt. Ez év június végén a minősítési kötelezettség alá tartozó mérlegtételek 3,8 százaléka, a mérlegen kívüli tételeknek pedig 0,3 százaléka bizonyult problémás kötelezettségnek.
Szepesi György hangsúlyozta: az eredményességet tekintve a biztosítási szektor az éllovas, a biztosító társaságok ez évi első féléves mérleg szerinti eredménye 21,7 milliárd forintot tett ki, ami megközelítőleg ugyanakkora, mint ugyanezen cégek tavalyi egész éves nyeresége.
Ez év második negyedévének végén 26 biztosítótársaság összesített mérlegfőösszege 2001 év végéhez képest 7,2 százalékkal 899,1 milliárd forintra nőtt.
Szász Károly, a PSZÁF elnöke kérdésekre válaszolva elmondta: A kormány új, tőkepiacélénkítő csomagjának számos pozitív eleme van, néhány ponton azonban bizonytalanságot hordoz. Az elnök a kedvező elemek közé sorolta a befektetésekhez társuló adókedvezmények bővítését.
Szász Károly a nem kiszámítható elemek között említette viszont az opciós ügyletek kiterjesztésének engedélyezését, mivel az számos kiskaput tár ki a tőkepiaci elemek felügyeletének rendszerében.
Az elnök szerint a felügyeleti díjakat sem szabadna a tervezett, 50 százalékos mértékben csökkenteni, mivel a főhatóság nem kap állami, költségvetési támogatást, a díjaiból oldja meg ellenőrzési feladatait. Emellett a világ tőkepiacai az egyre szigorúbb ellenőrzés felé haladnak. Példaként említette a PSZÁF elnöke a német felügyelet létszámának 200 fős emelését.
A magyarországi pénz- és tőkepiaci szereplők díjterhelése nem rosszabb a nemzetközi gyakorlatban érvényesítettnél, a magyarországi felügyeleti díjaknál például nagyobb terhek hárulnak a brit pénz- és tőkepiaci szereplőkre - hangsúlyozta Szász Károly.
Jelentősen csökkent a bankszektor nyeresége
A magyarországi bankszektor első féléves adózás előtti nyeresége 23,7 milliárd forint volt, ami az előző év azonos időszaka adatának kevesebb mint egyharmada - mondta Szepesi György, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) főosztályvezetője.