2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az első háromnegyed évben a magyar külkereskedelem tartja kedvező pozícióját a régióban és várhatóan tisztes eredménnyel zárja majd az évet - vélekedett Major István, a Külügyminisztérium integrációs és külgazdasági helyettes államtitkára, aki az első háromnegyed év külgazdasági folyamatainak alakulását tekintette át.

A helyettes államtitkár úgy látja: reális előrejelzés, hogy az idén éves szinten az export 5-6-7 százalékkal, az import 4-5 százalékkal bővül és a tavalyihoz képest 400-500 millió euróval kevesebb lesz a külkereskedelmi hiány. Major István úgy vélekedett: az első háromnegyed évi adatok azt tükrözik, hogy a magyar gazdaság jól teljesít és őrzi, illetve kicsit növelni tudja versenyképességét. Ezt támasztja alá az is, hogy a kivitel az első kilenc hónapban 7,1 százalékkal nőtt euróban számolva.

Az ipari termelés élénkülését mutatja, hogy az ipari termékek kivitele 7,9 százalékkal nőtt és részarányuk 93 százalékot képvisel az exporton belül. Ugyanakkor a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kivitele 3 százalékkal csökkent. A vámszabadterületről származó kivitel dinamikusan, 16,1 százalékkal bővült az első kilenc hónapban, ugyanakkor csökkent a vámszabadterületi kivitelen belül a bérmunka aránya. A bérmunka-kivitel 400 millió euróval csökkent és részaránya 10 százalék alá esett a kivitelen belüli. A vámszabadterületi és bérmunka nélkül számított hagyományos termékforgalom közvetlen exportja az átlagnál szerényebb mértékben, 3,7 százalékkal bővült és a kivitelen belüli aránya 2 százalékponttal mérséklődött, jelenleg 43 százalékot képvisel.

A helyettes államtitkár kedvezőnek értékelte, hogy a kivitelen belül nőtt a feldolgozott termékek részaránya, ami azt mutatja, hogy a nagyobb hozzáadott értékű termékeknek is van külpiacuk. A Külügyminisztérium tájékoztatója szerint a fejlett országokba és az Európai Unió tagállamaiba irányuló magyar export szerkezete nem változott. A fejlett országokból származó behozatal kismértékben, 0,4 százalékkal nőtt. Az EU-tagállamokból származó import 1,5 százalékkal bővült. A közép- és kelet-európai országokba irányuló export az átlagnál 3 százalékponttal mérsékeltebben, 4,1 százalékkal bővült. Ennél szerényebb, 3,1 százalék volt a CEFTA-országokba irányuló kivitel növekedése.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!