Az EU-ba vetett bizalom szintje országonként erős eltérést mutat. Széles körű a bizalom Magyarországon (70 százalék), Görögországban és Szlovéniában (mindkettőben 63 százalék). Ezzel ellentétben magas a bizalmatlanság Finnországban (54 százalék), az Egyesült Királyságban és Svédországban (mindkettő 51 százalék), Franciaországban és Németországban (mindkettő 49 százalék). Emellett a bizalom fokának eltérése növekedett a 15 eredeti EU-tagállam (45 százalék) és az új tagállamok között (60 százalék): mostanra a különbség 15 pontra emelkedett.

Az Európai Bizottság iránti bizalmatlanság 4 százalékpontos csökkenést mutatott, 33-ról 29 százalékra csökkent. Ezzel szemben az intézményben bízó emberek százalékos aránya nem nőtt szignifikáns módon (47 százalék): a vélemények közötti eltérés 2005. novembere óta 5 ponttal emelkedett.
Míg az új tagországokban az emberek átlagosan 55 százalékban bíznak az Európai Bizottságban, a 15 eredeti tagállamban ez csak 46 százalék. Országonként nézve a bizalom magas Szlovéniában (65 százalék), Magyarországon és Belgiumban (mindkettő 63 százalék), Görögországban (61 százalék) és Olaszországban (60 százalék). Az Egyesült Királyságban 42 százalékos, Törökországban pedig 36 százalékos a bizalmatlanság.
A felmérésről
A felmérés - melynek során közel 30 000 embert kérdeztek meg 25 tagországban, két csatlakozó országban, két felvételét kérő országban és a ciprusi török közösségben - azt is kimutatta, hogy az Európai Bizottságba és az Európai Parlamentbe vetett bizalom is nőtt. Az adatok alapjául az Európai Bizottság megbízásából a TNS piackutató cég által elvégzett Eurobarométer nevű felmérés legfrissebb eredményei szolgáltak.