A tavalyi év utolsó negyedévében tovább csökkent a Fogyasztói Bizalom Index: míg júniusról szeptemberre három ponttal lett alacsonyabb az FBI értéke, addig szeptemberről decemberre közel hat pontos csökkenés után 143 ponton áll. Hasonlóan alacsony értéket a GfK Hungária és a Corvinus Egyetem kutatói 2003 decemberében mértek utoljára.
Az öt komponensből felépülő komplex mutatószám csökkenésének legfőbb oka az, hogy a háztartások az ide anyagi helyzetüket drasztikusan rosszabbul képzelik el, mint korábban. A válaszadók 61 százaléka véli úgy, hogy családja egy év múlva a jelenleginél rosszabb anyagi körülmények között fog élni. Ez az arány szeptemberben még 56 százalék, márciusban pedig csupán 16 százalék volt.
Jelenlegi anyagi helyzetüket a megkérdezettek a szeptemberihez hasonlóan ítélik meg: mintegy ötven százalék azoknak az aránya, akik úgy érzékelik, most rosszabb anyagi körülmények között élnek, mint egy évvel korábban. Tavaly év végén tízből négyen gondolták úgy, hogy családjuk anyagi helyzete folyamatosan romlik és az elkövetkező évben további romlásra számítanak. Ez az arány júniusra nőtt meg ugrásszerűen, és azóta folyamatosan tovább emelkedett. Kimagasló, 67 százalékos azoknak az aránya is, akik a következő 12 hónap során reáljövedelmük csökkenésre számítanak.
A családok anyagi helyzetének megítélésében és az erre vonatkozó várakozásokban bekövetkező visszaesés mellett az ország gazdasági helyzetének megítélése - ha minimális mértékben is - javulást mutat a szeptemberi eredményekhez képest. A legnagyobb arányt 61 százalékkal még mindig azok képviselik, akik szerint az ország általános gazdasági helyzete ma rosszabb, mint egy évvel ezelőtt volt. Szeptemberben a megkérdezettek 65 százaléka volt ezen a véleményen.
A következő 12 hónapban várható gazdasági helyzet megítélése is javult: hatvanról 54 százalékra csökkent azoknak az aránya, akik szerint Magyarország a következő 12 hónap során rossz gazdasági helyzetben lesz. Jó gazdasági helyzetre csak minden ötödik megkérdezett számít. Picit más a helyzet az elkövetkező öt évre vonatkozó kilátásokkal kapcsolatban, hiszen hatvan hónap távlatában már minden második megkérdezett javulásra számít az ország gazdasági helyzetében.