A menedzserek 90 százaléka szenved a stressztől

"El kell odáig jutni, hogy az ember képes legyen felismerni a problémát, és utána lásson hozzá a megoldáshoz" - állítja a belgyógyász. Bár kockázatos egy vezető számára munkahelyet váltani, viszont a kezeletlen stressz nagy veszélyforrást jelent egy betegség kialakulásában. Statisztikák szerint a szervi rendellenességek csaknem 80 százaléka összefüggésbe hozható a stresszel.
Az orvos praxisában találkozott már olyan vezető beosztásban dolgozó magas vérnyomásos beteggel, akinek panaszai rövidesen megszűntek azt követően, hogy átigazolt egy másik céghez. Az illető korábban rendkívül nyomasztó légkörben, a tulajdonosok folyamatos nyomása alatt végezte teendőit.
A meditáció oldja a stresszt
Az előadók szerint a jógatechnika segít a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtésében, az egyén képességeinek maximalizálásában, felkészít a tárgyalásokra, hozzásegít a hosszú távú gondolkodáshoz az üzleti életben. A meditáción és a relaxáción kívül egy cégvezető csökkentheti az őt érő stresszhatásokat például azzal is, ha érzelmileg nem azonosul a munkahelyi problémákkal.
Fontos azonban, hogy az egyén ne legyen túlzottan nagyravágyó, hagyja érvényesülni környezetét és partnereit. Így a kiegyensúlyozott, sikeres és boldog élet nem marad pusztán egy vágyálom, hanem elérhető céllá válik.
"Ha a stresszhormonszint megemelkedik, és nem adjuk meg a lehetőséget a szervezetnek a regenerálódásra, előbb utóbb kimerültté válunk" - mondta az orvos. Ennek tükrében riasztó, hogy a menedzserek jelentős része nem jut el odáig, hogy rendszeresen sportoljon, és egészségesen táplálkozzék. A felmérések szerint a stressz Magyarországon évente 200 milliárd forint kárt okoz, a menedzserek 90 százaléka esetében konkrét fizikai panaszok és betegség is kialakul.
Hogyan kezelik a stresszt a cégeknél?
Az mfor.hu korábban azt is felmérte, milyen praktikákat használnak a magyar vállalatoknál a stressz kezelésére. Kürti Sándor, a KÜRT Rt. elnöke szerint stressztűrő képességünket versenyzéssel, sportolással, játékkal tudjuk leginkább erősíteni. "Bridgezés közben 5 percen belül 50 döntést kell meghozni, ezzel ellenőrizhetjük, bírjuk-e a feszültséget".
A Magyar Telekom az egyik egészségpénztárt bízta meg a foglalkoztatottak stresszeltségének "karbantartásával". A távközlési cégnél munkaidőben lehet részt venni egy 12 órás stresszkezelő tréningen, illetve szükség esetén egyéni tanácsadáson.
A Raiffeisen Banknál arra is figyelnek, hogy a belső terek színvilága kellemes legyen a szemnek, a vibráló árnyalatok ugyanis fölösleges feszültséget kelthetnek. A pénzintézet 10 éve pszichológust foglalkoztat, akivel a szorult helyzetbe kerülők személyesen is megvitathatják problémáikat, és életvezetési tanácsokat is kapnak tőle.
Nagy Vajda Zsuzsa