A korábban elvárt hárommillió forint először ötszázezer forintra csökkent, jövőre pedig még ennyit sem kell összeszednie a leendő társaságok tulajdonosainak. A jogszabály értelmében ugyanis tetszőlegesen meghatározhatják az alapítók azt a tőkét, amellyel a cég elindul, vagyis ez lehet akár egy forint is. A kikötés csak annyi, hogy addig nem lehet pénzt kivenni a vállalkozásból, amíg legalább félmillió forintra nem bővítették ki a tulajdonosok a tőke összegét. (Hozzá kell tenni azt is, hogy már a hárommillió forintos tőkekövetelmény idején sem kellett feltétlenül tartósan rendelkezésre állnia ekkora összegnek, vagyis a pénz hiánya érdemben eddig sem akadályozhatta meg a cégalapítást. Az életbe lépő változás érdemben annyit jelent, hogy már formálisan sem kell produkálni egy jelentősebb összeget.)
Az alapításkor fel kell tüntetni a cég elnevezésében, hogy "egyforintos" társaságról van szó - a törvény ezt a könnyített kft., vagyis kkft. elnevezéssel oldja majd meg. A cégnek addig kell viselnie a könnyített előnevet, ameddig a tőke ki nincs bővítve ötszázezer forintra, ez azonban nem kötelező, vagyis időbeli határa nincs a kkft.-k működésének. Természetesen a dolog nem visszafordítható, vagyis egyetlen működő cég sem mehet át könnyítettbe úgy, hogy a tagok kiveszik a tőkét belőle.
Furcsa szabályt léptet életbe jövőre a kormány: a nyilvános cégadatbázisban nem lesz majd látható a tagok lakcíme. Csak a hivatalok és bíróságok tekinthetnek majd bele a teljes nyilvántartásba, a civileknek meg kell elégedniük egy torzóval. Külön kérelemre bárkinek jogában áll majd elvileg a teljes listát is megtekinteni, kérdés azonban, mi számít majd alapos indoknak. Félő, hogy a döntés megkönnyíti majd a szélhámosok dolgát, hiszen adott esetben nem is lesz könnyű azonosítani egy-egy cégtagot, ügyvezetőt a feltüntetett lakcím nélkül, írja a Napi Gazdaság.