3p

Kilenc külföldi vállalat telepedett le 2000-ben Pest megye déli részén, illetve Bács-Kiskunban és Jász-Nagykun-Szolnok megyében. A befektetett tőke eléri az 50 millió dollárt, az új munkahelyek száma pedig megközelíti az 1400-at.

Kilenc külföldi vállalat telepedett le 2000-ben Pest megye déli részén, illetve Bács-Kiskunban és Jász-Nagykun-Szolnok megyében azon a területen, amelyért az ITDH közép-magyarországi regionális képviselete felel. A befektetett tőke eléri az 50 millió dollárt, az új munkahelyek száma pedig megközelíti az 1400-at -- erről Bányainé Bajzik Magdolna regionális igazgató tájékoztatta a Világgazdaságot.

A közép-magyarországi térségben az ITDH közreműködésével 2000-ben 9 külföldi vállalat telepedett meg. Kiskunhalas egy flamand bútorgyártó céggel gazdagodott: a Vincent Sheppard NV hatvan új munkahelyet teremtett. Szolnokon a Fonderie Le Bélier 100 emberrel kezdte meg a termelést.

A japánok az M5-ös autópálya főkapujánál, Újhartyánban hoztak létre ipari parkot, itt egy autóipari beszállító, a különböző gumi alkatrészeket gyártó Taiho Kogyo telepedett meg.

Szintén ipari parkot választott gyárának székhelyéül a Trend Technologies Inc. is: Kunszentmártonban megvalósuló beruházása 900 új munkahelyet teremt. Része az új trendnek, hogy a már itt lévő multik után érkeznek a beszállítók, sőt, ezek beszállítói is: Jászberényben a Nolato AB az Elektroluxnak a partnere, és 50 új állást kreált.

Ötvenhat befektetésösztönzési projekt valósult meg Magyarországon 2000-ben az ITDH közreműködésével. A beruházások zöme ugyan még mindig a fővárosban és környékén épül, ám jól megfigyelhető, hogy a külföldi tőke egyre inkább keleten keres magának lehetőséget -- a Tisza vonalát azonban csak elvétve lépi át.

Az alföldi régió elsősorban annak köszönheti az érdeklődést, hogy -- bár infrastruktúrája még fejlesztésre szorul -- bőségesen van szabad munkaereje. Szolnokon a gazdasági, Kecskeméten pedig műszaki felsőfokú képzés jelent vonzerőt -- összegezte a tapasztalatokat a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. regionális igazgatója.

Az ITDH úgy tapasztalja, hogy a multinacionális cégek először is kelet-európai régióban gondolkodnak -- ez Lengyel-, Cseh- és Magyarországot, illetve olykor Szlovákiát és Szlovéniát jelenti --, majd, ha kikötnek egy konkrét ország mellett, akkor 8-10-12 helyszín közül választanak. Az általános befektetési környezeten túl fontos számukra az adott térség munkaerőpiaca, a szakképzés és a helyi adópolitika. Jól látszik az is, hogy a minimálbér nem volt és nem is lesz probléma a multiknak: ennél ők még a szakképzetlen alkalmazottaknak is jóval többet ajánlanak.

Magyarország -- legalábbis az egy főre jutó befektetések tekintetében -- továbbra is a régió éllovasa. Ezen belül az Alföld 2000-ben kitüntetett célterület volt. Ám a projekteknek nincs vége: az óesztendő utolsó heteiben óriáscégek jelentkeztek az ITDH-nál, többezres munkaerőigénnyel. Bányainé Bajzik Magdolna szerint az érdeklődés változatlan, ha tehát Közép-Magyarország képes megfelelni az igényeknek, továbbra is számíthat arra, hogy a külföldi tőke nem kerüli el, sőt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!