Kilenc külföldi vállalat telepedett le 2000-ben Pest megye déli részén, illetve Bács-Kiskunban és Jász-Nagykun-Szolnok megyében azon a területen, amelyért az ITDH közép-magyarországi regionális képviselete felel. A befektetett tőke eléri az 50 millió dollárt, az új munkahelyek száma pedig megközelíti az 1400-at -- erről Bányainé Bajzik Magdolna regionális igazgató tájékoztatta a Világgazdaságot.
A közép-magyarországi térségben az ITDH közreműködésével 2000-ben 9 külföldi vállalat telepedett meg. Kiskunhalas egy flamand bútorgyártó céggel gazdagodott: a Vincent Sheppard NV hatvan új munkahelyet teremtett. Szolnokon a Fonderie Le Bélier 100 emberrel kezdte meg a termelést.
A japánok az M5-ös autópálya főkapujánál, Újhartyánban hoztak létre ipari parkot, itt egy autóipari beszállító, a különböző gumi alkatrészeket gyártó Taiho Kogyo telepedett meg.
Szintén ipari parkot választott gyárának székhelyéül a Trend Technologies Inc. is: Kunszentmártonban megvalósuló beruházása 900 új munkahelyet teremt. Része az új trendnek, hogy a már itt lévő multik után érkeznek a beszállítók, sőt, ezek beszállítói is: Jászberényben a Nolato AB az Elektroluxnak a partnere, és 50 új állást kreált.
Ötvenhat befektetésösztönzési projekt valósult meg Magyarországon 2000-ben az ITDH közreműködésével. A beruházások zöme ugyan még mindig a fővárosban és környékén épül, ám jól megfigyelhető, hogy a külföldi tőke egyre inkább keleten keres magának lehetőséget -- a Tisza vonalát azonban csak elvétve lépi át.
Az alföldi régió elsősorban annak köszönheti az érdeklődést, hogy -- bár infrastruktúrája még fejlesztésre szorul -- bőségesen van szabad munkaereje. Szolnokon a gazdasági, Kecskeméten pedig műszaki felsőfokú képzés jelent vonzerőt -- összegezte a tapasztalatokat a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. regionális igazgatója.
Az ITDH úgy tapasztalja, hogy a multinacionális cégek először is kelet-európai régióban gondolkodnak -- ez Lengyel-, Cseh- és Magyarországot, illetve olykor Szlovákiát és Szlovéniát jelenti --, majd, ha kikötnek egy konkrét ország mellett, akkor 8-10-12 helyszín közül választanak. Az általános befektetési környezeten túl fontos számukra az adott térség munkaerőpiaca, a szakképzés és a helyi adópolitika. Jól látszik az is, hogy a minimálbér nem volt és nem is lesz probléma a multiknak: ennél ők még a szakképzetlen alkalmazottaknak is jóval többet ajánlanak.
Magyarország -- legalábbis az egy főre jutó befektetések tekintetében -- továbbra is a régió éllovasa. Ezen belül az Alföld 2000-ben kitüntetett célterület volt. Ám a projekteknek nincs vége: az óesztendő utolsó heteiben óriáscégek jelentkeztek az ITDH-nál, többezres munkaerőigénnyel. Bányainé Bajzik Magdolna szerint az érdeklődés változatlan, ha tehát Közép-Magyarország képes megfelelni az igényeknek, továbbra is számíthat arra, hogy a külföldi tőke nem kerüli el, sőt.
Jönnek a beszállítók beszállítói
Kilenc külföldi vállalat telepedett le 2000-ben Pest megye déli részén, illetve Bács-Kiskunban és Jász-Nagykun-Szolnok megyében. A befektetett tőke eléri az 50 millió dollárt, az új munkahelyek száma pedig megközelíti az 1400-at.