A következő év azonban még nehezebb lesz az ingatlanfejlesztők számára az irodapiacon és a logisztikai piacon felhalmozódott jelentős túlkínálat miatt. Árendás szerint leghamarabb 2011-ben számíthatunk újra a fejlesztések beindulására.
Borúlátó képet festett a lakáspiac helyzetéről és kilátásairól Varjasné Székely Éva, a Magyar Lakásépítők Országos Szövetsége (Malosz) elnöke is: 2009-ben csak lefelé ment a piac - mondta -, a problémákra nem született megoldás. A fizetőképes kereslet eltűnt, a munkaerő-piaci helyzet nem kecsegtet a vásárlóerő növekedésével - hangsúlyozta Varjasné. Hitelt sem a vevők, sem a beruházók nem kaptak vállalható feltételekkel - mondta a Malosz elnöke -, a bankoknak az építőipar jelenleg túl kockázatos terep. Varjasné szerint a lakásszektorban nem várható lényeges változás, amíg nem lesz új támogatási rendszer, addig viszont a lakásépítő vállalkozások kénytelenek a vagyonuk felélésére berendezkedni. A legális, tiszta feltételek mellett végzett lakásépítések 5 százalékos nyereségtartalma mellett a mai feltételekkel nem lehet új projektet indítani - tette hozzá.
Az ingatlanpiac összes szegmense megmerevedett 2009-ben - állítja Mehrli Péter, a Magyar Ingatlanszövetség (Maisz) elnöke. Az új fejlesztések leálltak, a befektetők elfordultak az országtól, az árfolyamváltozás okozta hitelbedőlések pedig a spekulánsoknak kedveztek. A csaknem teljes mozdulatlanságba a lakásszerzési támogatások megvonásának híre hozott némi fellendülést, sokan szerették volna utoljára kihasználni a lehetőségeket. A piac leállása az ingatlanszakmát is megritkította, az értékbecslések például 60-70 százalékkal visszaestek az előző időszakhoz képest. Mehrli szerint az árak átlag 20 százalékkal csökkentek - további esést már nem vár, de fellendülésre sem számít egyhamar egyik szegmensben sem. Úgy véli, L vagy U alakban fut majd le a válság, a gazdaság magához térése pedig leghamarabb a logisztikai területen jelentkezhet, a lakáspiacot leginkább valamiféle támogatási rendszer élesztheti újra. (Napi Gazdaság)