5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A 2007-2013 között lehívható 7000 milliárd forintnyi uniós forrásból eddig 940 milliárd jelent meg a magyar gazdaságban. Mindez azt jelenti, hogy a következő években további mintegy 6000 milliárdnyi forráshoz juthatunk, csak azt jól kell felhasználni – hangzott el a Magyar Pályázatkészítő Iroda Zrt. (MAPI) által szervezett Újratervezés 2.0.1.0 című konferencián pénteken. Mfor.hu tudósítás.

Létre lehet hozni tíz év alatt egymillió új munkahelyet hazánkban, ehhez azonban keményen fel kell edzeni a hazai kis- és középvállalkozásokat, tőkét kell juttatni nekik - vélekedik Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. igazgatóságának elnöke. A szakember szerint jelenleg a hazánkban lévő multik túl nagy arányban részesednek a nyereségből és az adókedvezményekből, kevéssel járulnak viszont hozzá a foglalkoztatáshoz.

Lényegében hiányzik a magyar kkv-szektor

Az újraelosztási rátát a jelenlegi 50 százalékról tíz év alatt negyven százalék környékére kellene csökkenteni Magyarországon. Ennek forrása lehetne a növekedés, az alacsony kamatszint, a bürokrácia átalakítása, a szociális rendszer és a közösségi közlekedés átalakítása - vázolta fel előadásában Heim Péter.

A közgazdász szerint régóta probléma, hogy a bankrendszer nem hitelez, így a hazai megtakarítások nem hasznosulnak a magyar gazdaságban. "Jóval aktívabb jegybanki politikára és alacsonyabb kamatra lenne szükség, ami persze rövid távon gyengébb forintot eredményezne" - vázolta fel a Századvég Gazdaságkutató vezetője.

Heim szerint szükség lenne egy magyar "bad bank" létrehozására, mely átvállalná a pénzintézetek veszteségeinek egy részét. Jelenleg ugyanis a bankok átstrukturálásokkal, könnyítésekkel próbálják kozmetikázni mérlegüket, így viszont a problémás hitelek sosem kerülnek ki a portfóliójukból.

A kkv-szektor ma lényegében hiányzik a magyar gazdaságból. A külföldi vállalatok részesedése aránytalanul magas az exportból, a nyereségből és az adókedvezményekből, az adófizetésből viszont kis részarányt képviselnek és a foglalkoztatáshoz is kevésbé járulnak hozzá - mondta Heim Péter.

A szakember szerint nem az a megoldás, hogy nem engedjük be a külföldi tőkét, hanem sokkal jobb struktúrában kellett volna beengedni őket. Ma ugyanis szinte csak az olcsó munkaerő miatt jönnek hazánkba a multik, alapanyagaik 80 százalékát importból szerzik be.

Heim szerint lehetne egymillió új munkahelyet teremteni a következő tíz évben, ehhez azonban sokkal inkább a munkaintenzív iparágak felé kellene fordulni, illetve újra fel kellene építeni a magyar mezőgazdaságot. "Keményen fel kell edzeni a kkv-kat úgy, hogy tőkét juttatunk nekik. A Jeremie-program például egy jó ötlet, de sokkal nagyobb arányban kellett volna bevonni a magántőkét" - véli a Századvég Gazdaságkutató szakembere. Szerinte eddig az uniós források akadályozták meg, hogy a magyar gazdaság összeomoljon, de ezeket a forrásokat lehetne sokkal hasznosabban is használni, hiszen sok pénzt feleslegesen költünk el.

Eddig a pénz 13 százaléka jelent meg a gazdaságban

Az Unió 2007-2013 közötti költségvetése szerint hazánk a hét éves időszakban, illetve utána további két évig mintegy 7000 milliárd forintnyi forrást hívhat le. Ennek eddig a felét kötötték le, de csak 940 milliárd forint jelent meg a magyar gazdaságban, azaz a következő öt és fél évben további 6000 milliárdhoz lehetne hozzájutni – vázolta fel előadásában Essősy Zsombor, a MAPI vezérigazgatója. Ugyanakkor nem elég lehívni ezt a pénzt, az is kell, hogy jó helyre menjen, valóban a gazdaságot gyarapítsa - tette hozzá.

Essősy szerint komoly probléma például a rendszerben, hogy a 3200 magyar településből 3000 lényegében ki van zárva a pályázatokból, az ottani mikrovállalkozások egyáltalán nem pályázhatnak forrásokra.

A szakember szerint végig kell gondolni azt is, szükség van-e ennyire kiterjedt intézményrendszerre, szűrőre az uniós források esetében. "Legyen a rendszer csúcsán egy gazdasági minisztérium, mely a többi kabinettel kommunikál, alatta pedig legyen egy nemzeti fejlesztési minisztérium, mely kiírja a pályázatokat" - vázolta fel Essősy. Szerinte ebből a szempontból a Fidesz által elképzelt új kormányzati struktúra biztatónak tűnik.

Jelenleg az uniós pályázatok kapcsán 16 közreműködő szervezet van, a MAPI javaslatai szerint ezt nagyjából ötre lehetne csökkenteni, ez létszám- és költségcsökkentést hozhatna. Emellett a cég azt javasolja, hogy az összes uniós és hazai forrást vonják össze, ne kelljen ugyanarra a célra több helyről pénzt osztani. Ez egyszerűbb, átláthatóbb és olcsóbb rendszerhez vezetne. Essősy Zsombor szerint is fontos lenne, hogy a multik magyar beszállítókat alkalmazzanak, ehhez szükséges a magyar kkv-rendszer megerősítése.

A következő években tudatos piacbeavatkozás szükséges a kkv-k javára, ugyanis nem elég nekik pénzt juttatni, piacot kell teremteni számukra - vélekedik Csuhaj V. Imre, a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány kuratóriumának elnöke. Szerinte a következő időszakban a fejlesztéspolitika összehangolására van szükség, nem feltétlenül kell a vissza nem térítendő támogatásokat erőltetni, sokszor a visszatérítendő támogatások is ugyanolyan hasznosak.

Az eddig lekötött 3700 milliárd forintnyi uniós forrásból 350 milliárd megy a kkv-szektornak, miközben a 700 ezer működő magyar vállalkozás 99 százaléka mikro-, kis- és középvállalkozás. Ugyanakkor a kkv-szektor alig 10 százaléka a termelő vállalkozás, ez is elszomorító - mondta előadásában Krisán László, a KA-VOSZ Zrt. vezérigazgatója.

Krisán szerint annak nincs értelme, ha mindenre juttatunk egy kis pénzt, a kormány által kijelölt fontos fejlesztéspolitikai irányokat kellene követni.  "Nem ugyanaz a hatékonysága annak, ha valakinek támogatást adunk, vagy ha kamattámogatáson keresztül bevonjuk a bankok pénzét is" - vázolta fel a szakember.

BK

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!