3p

A magyarok sikeresek és ügyesek a brüsszeli kiírású EU-pályázatokon, ám még mindig nem használják ki eléggé ezeket a közösségi lehetőségeket – olvasható a Világgazdaságban. A hazánknak jutó EU-pénzek zömét ugyan a magyarországi lebonyolítású programok teszik ki, de jócskán van elérhető forrás a brüsszeli menedzselésű kiírásokban is. Utóbbiakból európai bizottsági adatok szerint 2004-ben 92,2, 2005-ben pedig 102 millió euróhoz jutott Magyarország.

Tavaly a brüsszeli kiírású közösségi programok közül a legnépszerűbbek a közösségi nonprofit és a kutatás-fejlesztési pályázatok voltak, ugyanakkor a k+f területről még hiányoznak a magyar cégek, főleg a kis- és középvállalkozások - mondta el a Világgazdaságnak Egerszegi Dorottya, az Equality Consulting Tanácsadó Kft. szakmai igazgatója. A brüsszeli kiírásokra pályázók körében eddig a legsikeresebbek az MTA kutatóintézetei, az egyetemek és főiskolák, valamint a nonprofit szervezetek voltak. Leleményesek a fiatalok, valamint az oktatási intézmények: nem titkoltan nyelvtanulás, nemzetközi szakmai gyakorlat céljából szívesen indulnak a Mobilitás program kiírásain, amelyek tanulmányutakon, szakmai képzési projektekben való részvételt támogatnak.

Brüsszelben észrevehetően szívesen látnák, ha kiírásaikra minél többen pályáznának a 2004-ben csatlakozott tíz új tagállamból, mert eddig ezeket a közösségi forrásokat zömében a régi tagállamok pályázói nyerték el - hangsúlyozta Egerszegi Dorottya. A magyar pályázóknak is hasznos lehet ez a megmérettetés: referenciára, kapcsolati tőkére, know-how-ra tehetnek szert, amelyeket jól hasznosíthatnak a következő pályázatoknál.

A kutatás-fejlesztés közösségi bázisául szolgáló hetedik keretprogramban (FP7) való részvételt olyan magyar kkv-knak, nagyvállalatoknak, érdek-képviseleti szervezeteknek, egyetemi kutatói közösségeknek ajánlja az unió, akik egy-egy témakörben (alap- és alkalmazott kutatás) már értek el bizonyos (EU-szintű) eredményeket, s megfogalmazták maguk számára, hogy milyen kutatási témában szeretnének előrelépni, európai konzorciumi partnerekkel - tanácsolta Kállai Tünde, a brüsszeli képviseletet is működtető X10D International IT Services Hungary Kft. ügyvezető igazgatója. Az uniós pályázatoknál bírálóként is közreműködő szakember szerint a legnagyobb projektekben történő részvétel előkészítésébe csak az szálljon be, akinek arra megfelelő (humán- és pénzügyi) erőforrása van, írja a Világgazdaság.

Ajánlott lenne Magyarország részéről, hogy rövid időn belül brüsszeli irodát vagy egy help desket hozzon létre. Ennek hiányában a szakértők kételkednek abban, hogy Magyarország el tudná érni a hatodik keretprogramban lévő 39 milliós támogatást - szögezte le Kállai Tünde.

Kapcsolódó anyagok:
Átalakítaná az oktatást az innovációs szövetség
Talentum: vegyész, agysebész és régész a díjazott
Hatalmas szerepe lehet a kreativitásnak az üzleti sikerben

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!