Az idén az első három hónapban kiadott munkavállalási engedély 8550 volt, ez jóval kevesebb, mint az előző év azonos időszakának 12 480 engedélye. A szezonális engedélyek száma a két időszakban körülbelül ugyanannyi, 300 körüli volt. Az idén, az első negyedévben 2540 külföldi munkavállaló regisztráltatta magát, közülük 2380 szlovák állampolgár, egy évvel korábban az első negyedévben 3550 külföldi munkavállalót regisztráltak, közülük 3380 volt a szlovák állampolgár.
Lényeges változás tehát a két negyedév összehasonlításában a munkavállalási engedélyek számának nagyarányú csökkenésében, illetve a lényegesen több zöldkártya-igazolásban van.
A munkavállalási engedélyek nagyarányú csökkenése leginkább azzal magyarázható, hogy a román munkavállalók az idén az első negyedévben csak 4520 munkavállalási engedélyt kértek, egy évvel ezelőtt az első negyedévben viszont csaknem nyolcezer engedélyt. Annak ellenére, hogy az idén január elsejétől a román és bolgár munkavállalók 219 szakmában a munkaerőpiaci helyzet mérlegelése nélkül kaphatják meg az engedélyt. Mindez a szakmai elemzések szerint egyértelműen mutatja, hogy csökkent a román állampolgárok érdeklődése a magyarországi munkavállalás iránt, eszerint más országokat részesítenek előnyben.
Még a Magyarországon ugyancsak hagyományosan nagy létszámban munkát vállaló ukrán állampolgárból is kevesebb érkezett az idén az első negyedévben. Ebben az időszakban 1640 munkavállalási engedélyt adtak ki számukra, egy évvel korábban pedig 2090-et.