5p

Bár még mindig csak hosszú távon éri meg online zeneterjesztésbe fektetni, azért lassan, de biztosan növekszik a piac. A zeneáruházak még mindig szenvednek attól, hogy a felhasználók nem mernek interneten fizetni és a szerzői jogkezelők is magas díjakkal szorongatják a cégeket. Ennek ellenére a letölthető zenékből származó forgalom év végére elérheti a kilencvenmillió forintot. Mfor.hu tudósítás.

Letölthető -Mfor.hu- montázs

A Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége (Mahasz) elindította hivatalos online slágerlistáját. Az iparágat jól ismerők számára ez a lépés azt bizonyítja, hogy a legálisan letölthető zenék piacát egyre kevésbé lehet figyelmen kívül hagyni Magyarországon.

A négy hazai internetes zeneáruház vezetői is bíznak a megtérülésben, bár azt egyelőre nem merik megjósolni, hogy a befektetett pénzek mikorra térülhetnek meg.

Becsült adatok

Azt is csak becsülni tudják a terjesztők, hogy mekkora forgalom várható az idei év végére a piacon. Horváth Szabolcs, a Songo zeneáruházat működtető E-Music Kft. ügyvezetője azt mondta az mfor.hu-nak, hogy várhatóan hetven és kilencvenmillió forint körül teljesít összeségében a négy netes áruház. Tóthmátyás Tibor, a T-Online Zeneáruházért is felelős portáligazgató is reálisnak tartotta ezt a becslést.

Saját forgalmukról már nem nyilatkoztak ilyen nyíltan a vezetők: a T-Online nál nem publikusak az adatok. Az E-Music ügyvezetője is csak annyit mondott, hogy a tavaly novemberi indulás óta körülbelül ötvenezer számot töltöttek le a Songo oldalról.

Az üzleti modellek sem egységesek: van, aki a nemzetközi kiadókkal való megállapodásban látja a jövőt, van, aki saját kiadójának zenéit terjeszti, és van, aki a kezdő zenekarok számait kínálja. Az árak ennek megfelelően igen széles skálán mozognak: a 119 forintos dalonkénti díjtól egészen 5-600 forintig terjed a spektrum. Természetesen a nagy előadók népszerű slágerei a legdrágábbak. Ahogy megyünk lefelé az ismertségi listán, úgy csökkenek a díjak.

Az árak nagyban függenek még a fizetési módtól is: a legnépszerűbb továbbra is az emeltdíjas sms - annak ellenére, hogy ez a legdrágább fizetési forma. Horváth Szabolcs ugyanakkor azt is elmondta, hogy hozzájuk már érkezett rózsaszín postai utalványon is pénz. A legnagyobb baj szerinte továbbra is azzal van, hogy a vásárlók nem mernek interneten bankkártyával fizetni.

Nagy teher a jogdíj

A T-Online nál is legalább hatféle fizetési módot említett Tóthmátyás Tibor portáligazgató. Hozzátette ugyanakkor azt is, hogy a cég természetszerűleg könnyebb helyzetben van: mivel a T-Online internetszolgáltatást is nyújt, az ügyfelek kérhetik, hogy a megvásárolt zenék árát csapják hozzá a havidíjhoz, így egyben, az internet-előfizetési díjjal együtt lehet rendezni a tartozást.

A cégvezetők szerint a legnagyobb terhet a magas szerzői jogdíjak jelentik. A közös jogkezelő szervezetek itthon olyan sokat kérnek a számok eladása után, hogy a zeneáruházak már csak kevés hasznot szedhetnek az eladott művek után. A Songo és a T-Online Zeneáruház vezetői egybehangzóan állították, hogy ha valóban érvényesítenék üzleti érdekeiket, és megemelnék az árakat, akkor még a jelenlegi kis piac is elveszne.

Némileg más helyzetben van a Dalok.hu és az mp3music.hu. Előbbi non-profit szervezetként elsősorban a kezdő magyar zenekarok számait kínálja, és azokat is olcsón, 119 forintért művenként. A zeneáruház üzemeltetője a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete által alapított Magyar Élőzene Művészeti Közhasznú Társaság, a jogkezelőkkel kialakított kapcsolat miatt pedig ezt a zeneáruházat nem terhelik a jogdíjak olyan mértékben, mint a tisztán üzleti célú versenytársakat.

Megmentő mobilinternet

Az mp3music.hu pedig a CLS Records lemezcég saját online zeneáruháza, így elsősorban a kiadó számait lehet letölteni az oldalról. Az áruház próbál kitekinteni is, elsősorban a hazai elektronikus zenei élet kevésbé ismert arcait kívánja eladni. Amióta azonban az EMI eltörölte az addig kötelező másolásvédelmet, a nagy nemzetközi kiadó magyarországi képviseletét is megkeresték az mp3music.hu vezetői.

Tóthmátyás Tibor szerint a vezeték nélküli, 3G telefonos internetezés mindenképpen jótékony hatással lesz a piacra, mivel a zeneszámok sokkal gyorsabban érkeznek meg akár a zenelejátszós mobiltelefonra, akár a hordozható vagy asztali számítógépre.

Horváth Szabolcs viszont pesszimistább: azt mondja, hogy amíg a mobiltelefonos fizetési mód (emelt díjas sms) nem lesz olcsóbb, addig hiába töltődik le egy zeneszám hamarabb az internetről, a piac nem fog csak azért növekedni, mert már a levegőből is lehet internetet csiholni.

Szerinte arra sincs sok esély, hogy az sms-fizetés árait rövid távon csökkentenék a mobilszolgáltatók. Az emeltdíjas palettának csak öt százalékát teszik ki a jó minőségű zenék, ezért a szolgáltatók egy árcsökkentéssel nem áldozzák be mondjuk a JAVA-játékok piacát - fogalmazott Horváth Szabolcs.

A legnagyobb visszahúzó erő egyébként továbbra is az illegális piac: a fájlmegosztók használata az internetezők körében természetessé vált - állítják a jogvédők.

Szűcs László szerint mostanra már lassan felnő egy olyan generáció, amelyik jórészt annak sincs tudatában, hogy ingyenesen, fájlcserélőkön keresztül zenét letölteni bűncselekmény.

A hazai internetes áruházaknak ezért szerinte a zenei kultúra közvetítésén túl más küldetésük is van: az embereknek be kell bizonyítani, hogy az interneten nemcsak lopni lehet a zenét, a szakmával pedig azt kell elfogadtatni, hogy a web számukra nem átok, hanem óriási lehetőség.

L. Nagy Gábor
Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!