Az EU 27 országok küldöttei "alapvető politikai egyetértést" értek el az ügyben, ami korábban számos konfliktust okozott az EU-t és az USA-t képviselő tárgyaló felek között - közölték a diplomaták. Hozzátették: az információk mennyisége, amelyet át kell adniuk az USA-nak, csökkent, de az amerikai hatóságok hosszabb ideig tárolhatják azokat - adta hírül az AP hírügynökség.
A kormányoknak hivatalosan a nyár végén kell hozzájárulásukat adni a megállapodáshoz, miután a nemzeti parlamentek áttanulmányozzák annak szövegét.
A megegyezés egy korábbi átmeneti intézkedés helyébe lép, ami július végén jár le. Előzőleg Washington azzal fenyegetőzött, hogy utasonként hatezer dollára bünteti azokat a légitársaságokat, amelyek megtagadják az utasokra vonatkozó információk kiadását.
2004 után azonban ismét tárgyalóasztalhoz ültek a felek, és megvizsgáltak, hogyan egyeztethetők össze a biztonsági követelmények az utasok titoktartást érintő aggodalmaival, miután egy uniós bíróság tavaly érvénytelenítette az ezzel kapcsolatos megállapodást.
Az adatokat 15 évig lehet majd megtartani, de azokat az első hét év után azok "titkosítják", és csak nagyon szigorú szabályok alapján lehet majd hozzájuk férni.
A különösen érzékeny információkat - bármit, ami érinti az utas vallását vagy származását, politikai nézeteit vagy szexuális hovatartozását - automatikusan szűrik és törlik majd az USA-ban, kivéve, ha az adatok emberi életeket menthetnek - tették hozzá az AP-nek nyilatkozó diplomaták.