4p

Az eddigiekhez hasonlóan az önkormányzatoké a fő szerep a Széchenyi-terv lakásprogramjában, amely hét új elemet tartalmaz. Az állam a nyugdíjasok, a fiatalok, a romák és a köztisztviselők lakáshoz jutását támogatja.

Az eddigiekhez hasonlóan az önkormányzatoké a fő szerep a Széchenyi-terv lakásprogramjában, amely hét új elemet tartalmaz, tudta meg a Világgazdaság. Az állam a nyugdíjasok, a fiatalok, a romák és a köztisztviselők lakáshoz jutását támogatja. Emellett a panel- és tömbházak felújítására is jelentős összeget különítettek el.


Új elemekkel egészül ki a kormány lakásprogramja, miközben jövőre is igénybe lehet venni a kedvezményes, 8 százalékos kamatozású lakáshitelt és a jelzálogkölcsönt, s folytatódik az állami támogatású bérlakásprogram is. Ez utóbbira jövőre négymilliárd forintot különítettek el.

Új elemként ehhez hasonló konstrukciójú támogatási programok indulnak a Széchenyi-terv keretein belül. Így önkormányzatoknak hirdetik meg a jövő év elején a nyugdíjasházprogramot. A települések -- csakúgy, mint a bérlakásoknál -- 70-80 százalékos vissza nem térítendő állami támogatásra pályázhatnak építéshez, vásárláshoz, átalakításhoz. Az önrész lehet telek, ingatlan vagy készpénz -- nyilatkozta a Világgazdaságnak Sasvári Szilárd, a Gazdasági Minisztérium (GM) lakáspolitikai munkacsoportjának vezetője. Úgy véli, 50-60 lakásos nyugdíjasházak kialakítását érdemes támogatni, mert csak ezeknek a működtetése éri meg.

A másik nagyszabású új program a tömbház-rehabilitáció. A támogatást -- amely a teljes költségnek legfeljebb a fele lehet -- szintén az önkormányzatok igényelhetik, a lakástulajdonosok beleegyezésével. Állami forrást csak az 1940 előtt épült társasházak felújítására nyújtanak. Az önrészt az önkormányzatok és a lakók adhatják össze. Ez nem egyéves program, hiszen a régi tömbházak teljes rekonstrukciójához a lakókat ki kell költöztetni, elhelyezésükről az önkormányzatoknak kell gondoskodni, például a felépülő bérlakásokban -- mondta Sasvári. A nyugdíjasház- és a tömbház-rehabilitációs programra együtt négymilliárd forintot biztosítanak. Az összeg nagyobb részét várhatóan nyugdíjasházak kialakításának támogatására fordítják majd, mivel a tömbház-rehabilitáció egy elhúzódó program lesz -- véli Sasvári.

Hárommilliárd forintot költ a tervek szerint jövőre a GM a panel- és társasházak energiatakarékos felújítására. A program célja, hogy olyan új technológiákat építsenek be a lakásokba, amelyekkel olcsóbb lesz a lakhatás. A támogatásra -- amely a társasházak esetében maximum 400 ezer forint lesz - lakóközösségek pályázhatnak, az önkormányzat és az ott élők beleegyezésével. A panelházak a felújítási hitelekhez 70 százalékos kamattámogatást kaphatnak.

Pályázhatnak az önkormányzatok jövőre fecskeházprogramra is. Az a cél, hogy fiataloknak alakítsanak ki lakásokat. Az önkormányzatok itt is 70-80 százalék támogatást igényelhetnek, például régi kollégiumok felújítására, de építhetnek is. Várhatóan csak azok a fiatalok kaphatnak majd lakást a fecskeházakban, akik vállalják, hogy valamelyik lakás-takarékpénztárban előtakarékossági szerződést kötnek -- mondta Sasvári. Így biztosítja az önkormányzat azt, hogy tényleg csak átmeneti megoldásként szolgáljanak ezek a lakások, és ne maradjanak ott örökre az egyszer beköltözött fiatalok -- tette hozzá.

A roma lakosságnak is indul jövőre lakásprogram. Az önkormányzatok pályázhatnak romalakások építésére. Önrészként elég egy ingyenes telek. A programra 300 millió forintot szánnak. A pályáztatást az Országos Cigány Önkormányzat bonyolítja majd le.

Új elem a köztisztviselők lakáshoz jutását segítő konstrukció. Azért, hogy minél kevesebb legyen a pályaelhagyó, szolgálati lakásokat alakítanak ki és juttatnak a kiemelkedő munkát végző köztisztviselőknek. Sasvári szerint ezt a programot a Miniszterelnöki Hivatalnak kellene koordinálnia. De hasonló konstrukciót már kidolgozott a honvédelmi és a belügyi tárca is.

A Széchenyi-terv lakásprogramjának része még a kilakoltatás elleni pénzügyi konstrukció. Ebben is az önkormányzatok szerepvállalására számítanak. A tartozást felhalmozó lakók értékesíthetnék lakásukat, akár az önkormányzatnak is, mely ennek fejében valahol (például bérlakásban) elhelyezné az egykori tulajdonost. De elképzelhető olyan megoldás is, hogy a helyhatóság megveszi az adóssággal terhelt lakást, és a tulajdonos mint bérlő továbbra is ugyanott él majd. Néhány programra nem különítettek el forrásokat, a tervek szerint ezekre a pénzt évközi átcsoportosításokkal teremtik elő.

Az új programok legnagyobb haszna amellett, hogy javít a lakásállomány torz arányain, az, hogy olyan mértékű külső forrást von be, amire nem volt példa az elmúlt években - értékelte Sasvári Szilárd.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!