3p

Kifizette dolgozói elmaradt bérét a salgótarjáni öblösüveggyár, az adó-, valamint szállítói tartozásai ellenére biztosítja a folyamatos termelés feltételeit - mondta az MTI-nek szerdán Géczy Józsefné, a gyár titkárságvezetője, a gyárról megjelent korábbi hírekre reagálva.

Géczy Józsefné elismerte, hogy az utóbbi fél évben nem nagyon volt pontos fizetési nap, de a bevételek függvényében folyamatosan rendezték a tartozásokat, és április végére kifizették az elmaradt munkabéreket.

Elmondta: a 2006 októberétől szlovák tulajdonban lévő, R-Glass Hungary Kft. néven működő öblösüveggyárnak a pótlékokkal együtt 420 millió forintos adótartozása van, emellett ugyanakkor 120 milliós áfa-visszaigénylési lehetősége.

2008-ban a gyár árbevétele meghaladta a 2 milliárd forintot, 90 százalékban továbbra is exportra termelnek, Európa országaiba szállítanak, és megtartották a hazai nagy vevőket is. Bizonyos szállítók hitelezővé váltak, de a nagyobb beszállítókkal sikerült biztonságos megállapodást kötni.

A titkárságvezető hangsúlyozta: van megrendelése a gyárnak, és biztosítják a folyamatos termelés feltételeit. Kitért rá, hogy a környező országokban, Ausztriában, Németországban, Szlovákiában, Csehországban az elmúlt években bezárták az üveggyárakat, Lengyelországban egy maradt, vagyis aki tud termelni és talpon marad, az jó helyzetbe kerül.

A működési feltételekhez a finanszírozást külföldi bankokon keresztül akarják megoldani.

A dolgozók múlt év novemberétől kapják késve fizetésüket, a gyár víz- és közüzemi számlákkal is adós, telefonvonalait pedig leszereltette.

Azzal kapcsolatban, hogy hogyan került ilyen helyzetbe az öblösüveggyár, Géczy Józsefné elmondta: a fő probléma, hogy az R-Glass Kft. nem a nulláról indult: az új tulajdonos 2006 októberében 540 dolgozót vett át munkajogi jogutódlással, noha ennyi emberre nem volt szüksége. Ez a kötelezettség a pereket és a végkielégítéseket számítva 200 millió forintba került, a munkaügyi perek miatt pedig kizárták a gyárat a pályázatokból, így a működtetéshez semmilyen támogatást nem kaptak. Ezzel párhuzamosan két pénzintézet, a Háromkő Takarékszövetkezet és a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. bíróságon támadta meg a felszámolási eljárást. A pert a pénzintézetek elveszítették, de a 2008 decemberében meghozott ítéletig a gyár vagyonát zárolták, így a kft. nem jutott banki hitelhez.

Az 1983-ban alapított gyár finanszírozási problémái 2003-ban kezdődtek. Az akkori ST-Glass Rt. többségi tulajdonosa 2004 végéig a Magyar Befektetési és Vagyonkezelési Rt. és a Borsod-Abaúj 2000 Kft. volt. Akkor a Saye Kft., majd 2005 márciusában a Stonefarm Befektetési és Tanácsadó Rt. tulajdonába került.

2005 áprilisában, a működés fenntartása mellett megkezdődött a gyár felszámolása, majd négy sikertelen pályázat után 2006 októberében a hárommillió forint törzstőkéjű losonci R-Glass Hungary Kft. vásárolta meg.

2003-ban még 965-en dolgoztak a gyárban, a felszámolás megkezdésekor 650-en. A szlovák tulajdonos 540 embert vett át, a gyár dolgozóinak létszáma 277.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!