2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Noha Európa, s elsősorban nyugati fele változatlanul a legvonzóbb a közvetlen külföldi befektetésekhez, a kontinens mindkét fele sokat veszített vonzerejéből - állapította meg az Ernst & Young nemzetközi üzleti tanácsadó szervezet friss tanulmányában. Az európai vonzerő csökkenésének oka elsősorban Kína, valamint India fokozódó attraktivitása a külföldi befektetők számára.

A tanácsadó kérdésére a befektetők 55 százaléka mondta azt, hogy Nyugat-Európa a legvonzóbb, ez az arány azonban 13 százalékponttal kisebb, mint amit a 2006-os felmérésben állapíthatott meg az Ernst & Young. Második helyre a befektetői véleményekben, 48 százalékkal Kína került, míg Közép-Kelet-Európa a megkérdezettek 39 százalékánál szerepelt vonzó befektetési helyszínként, szintén 13 százalékponttal kevesebbnél, mint egy évvel ezelőtt. Közép-Kelet-Európa még így is, egyetlen százalékponttal, az Egyesült Államok elé került.

Az Ersnt & Young országonként értékeli a befektetési vonzerőt, s Kelet-Európával kapcsolatban megemlíti, hogy a külföldi befektetésekkel kapcsolatban Lengyelország és Csehország mellett Magyarország vonzereje, azaz a befektetések növekedési üteme, száma is visszaesett, elsősorban amiatt, hogy teret veszítettek az alacsony költségű termelési lehetőségek biztosításában. Elsősorban Lengyelország esetében volt ez jellemző, ahol a külföldi befektetések száma 180-ról 152-re csökkent, ami 15,5 százalékos romlás, míg Magyarország esetében 6,1 százalékot számolt ki a tanácsadó.

A külföldi beruházások nemzetközi szinten összesen minden korábbinál több, összesen 211,3 ezer új munkahelyet hoztak létre, a növekedés a 2006. évi felmérésekben szereplő adathoz képest 8,3 százalék.

Az Ernst & Young szakértője a Forbes amerikai hírmagazinnak elmondta, hogy Kína további előnyszerzését látja Kelet-Európa hátrányára, mert egy óriási belföldi piaccal és egyre nagyobb számú képzett műszakival rendelkezik. A külföldi beruházások a feldolgozástól egyre inkább a szolgáltatások felé fordulnak és ez is Kelet- és Közép-Európa hátrányára szól, mert eleinte elsősorban ebbe a térségbe vitték a feldolgozóipari beruházásaikat a külföldiek. A beruházások "kritikus tömege" szerinte Nyugaton marad.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!