3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyarországi bérekhez képest olcsó kínai munkaerő mára már a szakképzettséget igénylő területeken is komoly versenytársa a fejlettebb országok dolgozóinak.

A magyarországi bérekhez képest olcsó kínai munkaerő mára már a szakképzettséget igénylő területeken is komoly versenytársa a fejlettebb országok dolgozóinak.

Európában többet kell dolgozni, rugalmasabbá kell tenni a munkaügyi törvényeket és bátorítani kell az innovációt, hogy a kínai vállalatok által támasztott verseny miatt ne vesszenek el tömegesen munkahelyek - szögezték le vállalatvezetők a franciaországi Aix-en-Provence-ban tartott hétvégi tanácskozásukon.

A vállalati szakemberek megállapításai szerint Kína már messze nem csak az olcsó munkaerő forrása a nyugati cégek számára. Mára a kínai cégek komoly versenytársat jelentenek a magasabb szakképzettséget igénylő termékek tömeges előállításával. A kínaiak készek az új szaktudás elsajátítására, s ezért képesek a nagyobb szakmai ismereteket kívánó munkafolyamatok elvégzésére is.

A kínai munkaerő nagy előnye, hogy rugalmas, ott senki nem követeli a 35 órás munkahetet, "ők dolgozni, és keresni akarnak" - érvelt James Nicol, a brit Tomkins gépipari cég vezérigazgatója. Nicol szerint a megoldás az innováció, s e tekintetben Európában jelentős tartalékok vannak.

Hank McKinnell, a világ legnagyobb gyógyszergyárának, a Pfizernek a vezérigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy az európai gyógyszeripar valamikor élen járt az innovációban, s nem ülhet a babérjain. A 60-as években úgy tekintettek Európára, mint a világ "gyógyszeres fiókjára", de manapság ez az előnye eltűnőben van. Megfogalmazása szerint nem az Európai Unió alkotmányáról kell vitatkozni, hanem az embereket kell visszavezetni a munka világába - olvasható az MTI-n.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet korábbi tanulmánya arra mutat rá, hogy a kínai, indiai és egyéb alacsony bérű országokba irányuló termeléskihelyezés által okozott munkahely-veszteségek nem igazolhatók.

Térségünk országainak bérszínvonala Kínáét és Indiáét jelentősen meghaladja. Az Európában alacsonynak számító bérek csábítónak tűnnek, ha Kína vagy India fizetéseihez hasonlítjuk őket: míg például egy kínai munkás átlagos bére havi 150 dollárt tesz ki, addig Csehországban ötször ennyit kap egy hasonló státuszú dolgozó.

Az ázsiai ország minden területen nagyszabású tervekkel nyomul előre, a hazai cipőpiacon például totális kínai hatalomátvétel történt. A kínai áruk dömpingje megállíthatatlan, a még működő üzemek számára a túlélést az egyedi, minőségi termékek gyártása jelentheti.

Kína - amelyet a leggyorsabban növekvő piacként szoktak emlegetni - ambícióinak kedvez, hogy a 2008-as olimpiát Pekingbenrendezik meg. Az Adidas-Salomon, amely elnyerte a következő ötkarikás játékok hivatalos partnere címet úgy nyilatkozott, hogy Kína kiemelten fontos számukra, ahol a fogyasztók körében az eddigieknél is népszerűbbé kívánják tenni márkáikat.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!