Az EU-Milk a beruházás kapcsán a tavaly ősszel megtartott pekingi magyar–kínai gazdasági fórumon írt alá tízéves együttműködési megállapodást egy ottani agrárcéggel. Elképzelhető, hogy egy éven belül magyar–kínai vegyes vállalat is alakul. A beruházás első fázisához az Eximbank kétmillió eurós hitelt nyújt, de az EU-Milk a későbbi fejlesztések során is számít a bank, illetve a Mehib közreműködésére.
A kínai üzem a gépsorok felszerelése után napi százezer „csokoládéval bevont túrórudat” gyárt egy műszakban, de az ügyvezető bízik abban, hogy a termelést néhány hónap alatt fel lehet futtatni három műszakra. Így a feldolgozó a pekingi nyári olimpia idejére elérheti a 300 ezer darabos napi maximumot. Az üzem a kínai gyár tízezer tehenes holstein-fríz állományának a tejét dolgozza fel.
Az EU-Milk az alapanyagból a túrórudak mellett – teljes kapacitásnál – napi 120 ezer ivójoghurtot is gyárt majd. A Túró Rudira épülő távol-keleti beruházás bejelentése tavaly meglepetést keltett a hazai tejágazatban, mivel Magyarországon a holland tulajdonú Friesland Hungária (FRH) Zrt. és a francia Danone érdekeltségébe tartozó Danone Tejtermékgyártó és Forgalmazó Kft. készíti e termékeket, bár a Távol-Keletre egyik társaság sem szállít.
A Danone illetékesei közölték: a cégé az eredeti (a Magyar Szabadalmi Hivatalban bejegyzett) technológia, a Rudi és a Túró Rudi védjegy pedig 50-50 százalékban a Danone-é és a Frieslandé. Így e neveket az EU-Milk az idevonatkozó árujegyzék-kategóriákban nem használhatja – állapították meg, számol be a Világgazdaság.