3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. 2007-ben jó évet zárt, az eredmények alapján stabil, kiszámítható a megtérülés - mondta Mosonyi György, a társaság vezérigazgatója pénteken Budapesten sajtótájékoztatón.

Mosonyi György elmondta, hogy a Mol hatékonysága jó, a világ élvonalába tartozik. A lekötött tőkére vetített megtérülési mutatója 19 százalék, ami az iparág egyik legjobbika, hiszen ez az arány a felső harmadba tartozó cégek esetében 18-23 százalék között van. A vezérigazgató szerint tavaly nagyon jól alakult a Mol szempontjából az olaj ára és a finomítói árrések, ugyanakkor a dollár gyengülése negatívan hatott a gazdálkodásra.

A gázkitermelés tavaly 17 százalékkal csökkent, amiből 14 százalékpontot a Szőreg-1 gázmező felfüggesztett tevékenysége okozott. A csökkenés további 3 százaléka pedig annak tudható be, hogy a magyarországi mezők kimerülőben vannak, s a termelést egyelőre csak részben tudja stabilizálni a Mol.

A vezérigazgató kifejtette: a kőolaj-kitermelés szintén csökken Magyarországon, amit csak részben tud kompenzálni az akvizíciókból származó más országbeli kitermelés. Mivel tavaly 16 fúrásból 8 sikeres volt Magyarországon, a szénhidrogén-kitermelést 2008-ban a vállalat stabilizálni tudja, illetve 2010-től emelni képes a kitermelést a most meglévő portfolió alapján.

A vezérigazgató a tervezett, 8 országban működő gázszállító cég bevonásával létrehozandó egységes szállító-rendszerről és együttműködéséről közölte: ha megvalósul az együttműködés, akkor nő az ellátásbiztonság, s az iparági verseny is élénkül. Hozzátette: Arad és Algyő között 2009 végére kiépítenek egy új vezetéket, s gondolkodnak a horvát-magyar összeköttetésről is. Ezáltal szintén javul az ellátásbiztonság, s tovább bővülhet a piac.

További akvizíciók a láthatáron

Az akvizíciókról elhangzott, hogy a Mol most is tárgyal oroszországi, pakisztáni és nyugat-afrikai lehetőségekről, s együtt akar működni az indiai és líbiai állami olajcégekkel is. A Mol reméli továbbá, hogy növelni tudja a horvát INA-ban a részesedését, amelyben az ottani állami tulajdonrész 50 százalék alá csökkent. Mosonyi György elmondta: hamarosan tárgyalni fognak a horvát kormánnyal az INA további sorsáról, s remélik, hogy a Mol szempontjából jól alakulnak a megbeszélések.

A Mol egyelőre nem kívánja kommentálni azt, hogy az OMV az unióhoz fordult az esetleges fúzió kapcsán. Igaz, továbbra sem támogatja, hogy Közép-Európában iparági monopólium jöjjön létre.

A Mol elképzelhetőnek tartja azt is, hogy az idei éves rendes közgyűlésen esetleg bevon saját részvényeket, de erről egyelőre nincs konkrét döntés.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!