Mosonyi György elmondta, hogy a Mol hatékonysága jó, a világ élvonalába tartozik. A lekötött tőkére vetített megtérülési mutatója 19 százalék, ami az iparág egyik legjobbika, hiszen ez az arány a felső harmadba tartozó cégek esetében 18-23 százalék között van. A vezérigazgató szerint tavaly nagyon jól alakult a Mol szempontjából az olaj ára és a finomítói árrések, ugyanakkor a dollár gyengülése negatívan hatott a gazdálkodásra.
A gázkitermelés tavaly 17 százalékkal csökkent, amiből 14 százalékpontot a Szőreg-1 gázmező felfüggesztett tevékenysége okozott. A csökkenés további 3 százaléka pedig annak tudható be, hogy a magyarországi mezők kimerülőben vannak, s a termelést egyelőre csak részben tudja stabilizálni a Mol.
A vezérigazgató kifejtette: a kőolaj-kitermelés szintén csökken Magyarországon, amit csak részben tud kompenzálni az akvizíciókból származó más országbeli kitermelés. Mivel tavaly 16 fúrásból 8 sikeres volt Magyarországon, a szénhidrogén-kitermelést 2008-ban a vállalat stabilizálni tudja, illetve 2010-től emelni képes a kitermelést a most meglévő portfolió alapján.
A vezérigazgató a tervezett, 8 országban működő gázszállító cég bevonásával létrehozandó egységes szállító-rendszerről és együttműködéséről közölte: ha megvalósul az együttműködés, akkor nő az ellátásbiztonság, s az iparági verseny is élénkül. Hozzátette: Arad és Algyő között 2009 végére kiépítenek egy új vezetéket, s gondolkodnak a horvát-magyar összeköttetésről is. Ezáltal szintén javul az ellátásbiztonság, s tovább bővülhet a piac.
További akvizíciók a láthatáron
Az akvizíciókról elhangzott, hogy a Mol most is tárgyal oroszországi, pakisztáni és nyugat-afrikai lehetőségekről, s együtt akar működni az indiai és líbiai állami olajcégekkel is. A Mol reméli továbbá, hogy növelni tudja a horvát INA-ban a részesedését, amelyben az ottani állami tulajdonrész 50 százalék alá csökkent. Mosonyi György elmondta: hamarosan tárgyalni fognak a horvát kormánnyal az INA további sorsáról, s remélik, hogy a Mol szempontjából jól alakulnak a megbeszélések.
A Mol egyelőre nem kívánja kommentálni azt, hogy az OMV az unióhoz fordult az esetleges fúzió kapcsán. Igaz, továbbra sem támogatja, hogy Közép-Európában iparági monopólium jöjjön létre.
A Mol elképzelhetőnek tartja azt is, hogy az idei éves rendes közgyűlésen esetleg bevon saját részvényeket, de erről egyelőre nincs konkrét döntés.