A javaslatot a szenátus - a szakbizottsági ellenjavallat dacára - nagy szavazattöbbséggel fogadta el, hatályba lépéséhez pedig már csak az államfő aláírására van szükség.
Eddig csak a vényköteles orvosságok reklámozását tiltotta az audiovizuális törvény, ezt most a vény nélkül megvásárolható gyógyszerekre is kiterjesztették. A tilalom nem terjed ki a nyomtatott sajtóra, az internetre, vagy más reklámhordozókra. Gyógyhatású készítményeket, étkezési kiegészítőket továbbra is szabad reklámozni a román audiovizuális médiában.
"Nem tartom etikusnak gyógyszert és patikát reklámozni" - magyarázta az MTI-nek a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) politikusa. Kifejtette: a betegségek kezelése, a gyógyszerek adagolása egészségügyi, nem pedig kereskedelmi feladat, amellyel orvosoknak és nem marketingeseknek kell foglalkozniuk.
Az American Apparel botrányos hirdetései
Végh Sándor szerint a megtévesztő gyógyszerhirdetések hatására egyre többen orvosi javallat nélkül kezelik magukat, és sokszor több bajt, mint hasznot okoznak vele, későbbi kezelésük pedig drágább, mintha eleve a helyes kezelést írták volna fel számukra. Hozzátette: igaz ugyan, hogy a gyógyszerreklámok végén "elhadarják", hogy az esetleges mellékhatásokról a vevő kezelőorvosától kérhet tájékoztatást, de szerinte ezt nem a gyógyszer kiválasztása és beszerzése után kéne megtenni, a kezelést és adagolást is szakemberre kéne bízni.
A szenátor elmondta: azt is erkölcstelennek tartja, hogy a gyógyszertárak és orvosságokat forgalmazó hálózatok is elkezdték hirdetni magukat. "Mikor megy az ember patikába? Amikor beteg. Románia egy beteg társadalom és ha ezt még reklámozzuk is, akkor annál rosszabb lesz" - jelentette ki az RMDSZ szenátora.
A Hotnews.ro hírportál szerint a törvény kihirdetése érzékeny veszteséget jelenthet a médiának. Egy tavalyi felmérés szerint a gyógyszeripar évi 300 millió eurót költ hirdetésekre Romániában, ennek csaknem kétharmadát tévéreklámra. A portál szerint a román reklámpiacon a gyógyszeripar a legnagyobb vásárló, amelytől a hirdetési bevételek 13 százaléka származik.
MTI