3p

Az idei tanévtől 60 középiskolában tanulhatják a diákok, hogyan kell a pénzzel bánni, mikor milyen befektetési forma a leginkább megfelelő. Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a ciklus végére érettségi szintű tantárggyá szeretné tenni a pénzügyi és tőzsdei ismereteket, tudta meg az mfor.hu a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) tartott keddi sajtótájékoztatón.

"Tízből hatan még ma is a párnacihába dugják megtakarított pénzüket" - vélekedett Kóka János, utalva a lakosság hiányos gazdasági és pénzügyi ismereteire. Erre remélhetőleg gyógyírül szolgálhat a BÉT kezdeményezésére létrejött Öngondoskodás Alapítvány által kiírt, valamint a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) által támogatott pályázat.

A 84 pályázó iskolából hatvanban már most elkezdődik a pénzügyi ismeretek oktatása, a fennmaradó intézményekben pedig az anyagiak függvényében indul a képzés. A középiskolák egyenként 500 ezer forintot kapnak, az összeg feléből a tanárokat kívánják ösztönözni.

Legyen sikk pénzügyet tanulni

A GKM idei költségvetéséből 55 millió forinttal támogatja az Öngondoskodás Alapítványt. Ebből 15 millió forint jut a pályázatra, a fennmaradó összegből pedig egy amerikai pénzügyi és befektetési ismereteket oktató tananyag lefordítása és hazai viszonyokra adaptálása valósul meg, tudtuk meg Szalay-Berzeviczy Attilától.

A BÉT elnöke, aki egyben a HVB Bank Hungary Rt. igazgatója is, hozzátette: mivel az alapítvány forrásai végesek, így folyamatosan keresnek további támogatókat, főként a pénzügyi szektorból, hiszen az ágazatban tevékenykedőknek "kutyakötelessége a pénzügyi ismeretek oktatásának felkarolása". Bízik benne, hogy a pénzügyi ismeret rövidesen presztízstantárgy lesz, melynek oktatását nem kell külön ösztönözni.

Növekedhet a megtakarítási kedv

A Marketing Centrum felmérése szerint a diákok körében a közelmúltban átértékelődött a tantárgyak fontossága: hatszor annyian tartják ma fontosnak a pénzügyet, mint a földrajzot vagy a biológiát. Az iskolában ülők számára a leglényegesebb tudásanyagot az idegen nyelv és az informatika mellett a matematika és a pénzügyi ismeretek jelentik. "Óriási csapást mér az öngondoskodásra az is, hogy szeptember elsejétől életbe lépnek a megszorítások" - említette Gecser Ottó, az alapítvány elnöke, aki arra is kitért, hogy hasonló szituációban nemzetközi tapasztalatok szerint növekszik a megtakarítási kedv.

Azzal a reménnyel kezdik meg az oktatást, hogy a tendencia most sem alakul másként, s megnő a hosszútávú megtakarítások száma. Ehhez a jövőben már a most tanuló diákok is segítséget tudnak majd nyújtani szüleiknek, mivel ők hozzájuk képest jóval fogékonyabbak a pénzügyi ismeretekre.

Az Öngondoskodó Alapítvány kezdeményezése nem példa nélküli. A fiatal tehetségek gondozása több vállalat életében is megjelenik a társadalmi felelősségválallás részeként, ám legtöbbjük csak a felsőoktatásban résztvevőkre koncentrál. Lapunk korábban már beszámolt arról a karrier-együttműködésről, amely az IBM Magyarország és a gödöllői Szent István Egyetem (SZIE) között született. Ennek köszönhetően a következő években több száz hallgató vehet részt gyakorlati képzésekben és gyakornoki programokban, hogy később a piacon is hasznosíthassa a cégnél szerzett tapasztalatait.

Istvánko Viktória

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:

Nem mindig PR-fogás a céges jótékonykodás
Világcég segíti a gödöllői hallgatók karrierjét
Aktívan keresi az utánpótlást a MOL

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!