A Gazdálkodási Tudományos Társaság rendezvényén a meghívott előadók és vendégek a magyar vámrendszer korszerűsítéséről folytattak eszmecserét. A vezérőrnagy szerint a magyar vámhatóság az intézményfejlesztés és az európai uniós vámeljárások területén felkészült az európai integrációra. A szakemberek a csatlakozási tárgyalások során még tavaly lezárták a vámfejezetet, a határátkelő-fejlesztések az utolsó stádiumba érkeztek. Ez azt jelenti, hogy a magyar költségvetés eddig mintegy 6,5 milliárd forintot fordított a vámhivatalok és a határállomások modernizálására, és a beruházásokhoz hazánk hasonló anyagi támogatást kapott a Phare-program keretében.
Az új átkelők megfelelnek a schengeni normáknak, az unió elvárásainak és a biztonsági kihívásoknak is, hiszen az EU külső határai majdan egy beesnek Magyarország keleti és déli határszakaszaival. Mint ahogy a rendészeti főigazgató fogalmazott: "aki ezeken az ellenőrzési pontokon átjut, az akár az óceánig is mehet úgy, hogy közben nem kell különösebb ellenőrzésre számítania. Az Európai Unió lényege ugyanis, hogy megszűnnek a belső vámhatárok a tagállamok között." Bencze József hangsúlyozta, hogy a magyar vámigazgatás évek óta védi az európai közösséget, hiszen a magyar vámosok által lefoglalt csempészáruk 80-90 százaléka az EU valamelyik országába tartott.
Az elmúlt évben a vámosok 750 ezer karton cigarettát foglaltak le, ennek 90 százaléka az EU-ba ment volna. Körülbelül ilyen mennyiségben foglaltak le dohánytermékeket a német, francia, az osztrák és a brit vámosok is - a magyar vámnyomozati szervek információi alapján. Ma már azt is megteheti a vám- és pénzügyőrség, hogy nem tartóztatja fel a határon a csempészárut tartalmazó szállítmányt, hanem a nemzetközi együttműködés lehetőségeit kihasználva - úgynevezett ellenőrzött szállításként - akár a végső felhasználóig is követheti a rakomány útját.
Az informatikai fejlesztéseket illetően a vezérőrnagy elmondta: a magyar vámigazgatás számítástechnikai rendszere némi átalakítással alkalmassá tehető arra, hogy csatlakozzon az uniós informatikai hálózatokhoz. A vámeljárások tekintetében integrálódnunk kell a különböző (például a tarifális vagy a nyilvántartási) rendszerekhez, a magyar vámigazgatásnak ugyanis eleget kell majd tennie az uniós adatszolgáltatási kötelezettségének. A hátralévő feladatok közül Bencze József kiemelte, hogy 2002. december 31-éig a közösségi vívmányokat teljes egészében át kell vennünk, és legkésőbb 2003. december 31-éig az intézményfejlesztés folyamatát is le kell zárni. A magyar vámtörvény szinte teljes mértékben megfelel az uniós vámkódexnek, mintegy nyolcszáz jogszabályt - azaz több mint ötvenezer oldalnyi joganyagot - kellett beépíteni a vámtörvényünkbe.
Korszerűsödő magyar vámrendszer
A Phare-program keretében a beruházásokhoz közel ugyanekkora összegű támogatáshoz juthatott hazánk - mondta Bencze József vezérőrnagy egy budapesti szakmai konferencián. A magyar vámigazgatás az Európai Unióval kötött társulási megállapodás aláírásától, 1991-től készül arra, hogy a csatlakozást követően hatékonyan tudja majd megvédeni a közösség biztonságát és gazdaságát - mondta a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) rendészeti főigazgatója.