A tervezett konstrukció egy 15 éves futamidejű, legalább 75 milliárd forint összegű kötvény kibocsátása lenne, amely az utaskiszolgálás és a szolgáltatási színvonal emelését célzó fejlesztések megvalósításának lenne a fedezete.
A MÁV hitelállománya 314 milliárd forint, de az év végére várhatóan 267 milliárd forintra csökken. A társaság az idén tőkehelyzete rendezésére 111,6 milliárd forintot kapott, ezen kívül 62,8 milliárd forint költségvetési többletforrás áll a társaság rendelkezésére.
Az idén 35,6 milliárd forint az esedékes hiteltörlesztés, amelyet a MÁV a tőkerendezés révén teljesít, és további 12,3 milliárd forinttal csökkentik a folyószámlahitelek állományát. A büdzséből kapott többlet ad lehetőséget további 60,4 milliárd forint hitel törlesztésére.
Plusz tízmilliárdok a költségvetésből
A vasutas cég az idei költségvetési törvény előirányzata alapján 97,9 milliárd forint költségtérítéssel számolhatott, de a kormány ezt további 62,8 milliárd forint többlet támogatással 160,7 milliárd forintra emelte.
A 160,7 milliárd forint éves költségvetési forrásból 66,3 milliárd forintot kap a július elsejétől működő, személyszállítással foglalkozó MÁV Start Zrt., a MÁV Zrt. pedig 94,4 milliárd forintot. Ennek egy része szintén a személyszállítási közszolgáltatás finanszírozását szolgálta az első félévben, a MÁV Start működésének megkezdése előtt. A többi a pályafenntartást és a hiteltörlesztést finanszírozta.
Jobb szolgáltatást nyújtanának
A jövő év kiemelt célja a szolgáltatás színvonala és a hatékonyság növelése nemcsak költségmegtakarítással, hanem az üzleti bevételek növelésével.
A parlament előtt lévő jövő évi költségvetési törvényjavaslatból az derül ki, hogy helyközi személyszállítási közszolgáltatások és a vasúti pályahálózat működtetetésének költségtérítésére 135,5 milliárd forintot irányoznak elő, de azt nem lehet tudni, hogy ebből mennyi jut a vasúti-, és mennyi a közúti személyszállításra.
A MÁV-nak jelentős ingatlanvagyona van, ami részben közvetlenül a tulajdonában van. A vállalat a tulajdonában lévő ingatlanok közül az idén több mint száz értékesítése szerepel a tervekben mintegy nyolcmilliárd forintért. Tavaly az ingatlaneladásból 600 millió forint bevétel származott. A hasznosítás során a múlt évi bérleti díjbevételek elérték a 3,89 milliárd forintot, az idén pedig ebből a tevékenységből 4,1 milliárd forint bevételt remél a társaság.