2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kelet-Közép-Európában a magyar nagyvállalatok költik a legtöbbet kutatás-fejlesztésre – derül ki az Európai Bizottság most kiadott jelentéséből. A brüsszeli elemzők a 2005-ös k+f kiadások nagysága alapján rangsorolták a tagországok cégeit. Az ezer legjelentősebb társaságot tartalmazó listán térségünkből kilenc vállalat szerepel: három magyar, két-két lengyel és cseh, valamint egy-egy szlovák és szlovén - számol be a Világgazdaság.

Ha a kiadások nagyságát is figyelembe vesszük, akkor még látványosabb a magyar elsőség. A Richter Gedeon ugyanis nemcsak a hazai, hanem a térségbeli cégeket is egytől-egyig lekörözi az innovációra fordított összeg nagysága alapján, másik nagy gyógyszeripari vállalatunk, az Egis pedig a harmadik helyet mondhatja magáénak.

A nyugat-európai versenytársak mellett persze így is eltörpülnek a magyar nagyvállalatok k+f kiadásai. A hazánkhoz hasonló lélekszámú Belgiumból vagy a nyolcmillió lakosú Ausztriából több tucat cég került fel az unió ezres listájára, némelyikük több százmillió eurós összeggel. Még az EU legkisebb tagországa, Luxemburg is lekörözi Kelet-Közép-Európát, hiszen a fémiparban tevékenykedő Arcelor egymaga 138 millió eurót fordított tavaly kutatás-fejlesztésre, és ezt a nagyhercegségben bejegyzett öt másik vállalat 306 millióra egészítette ki (térségünk kilenc nagyvállalata együttesen alig 160 millió euróval büszkélkedhet).

A régi tagállamok közül csak Görögország és Portugália tartozik a visegrádiakkal egy súlycsoportba. Az EU nagyvállalatai összességében 5,3 százalékkal emelték k+f költségvetésüket tavaly, és ez sokkal jobb eredmény a 2004-es 0,7 százaléknál, pláne a 2003-ban mért kétszázalékos csökkenésnél. Erre alapozva jelentette ki Janez Potočnik kutatási és tudományos biztos, hogy az EU jó úton halad lemaradása ledolgozása felé. Az eredményeket azonban óvatosan kell kezelni, hiszen az 1000 legfontosabb unión kívüli versenytárs nem kevesebb mint 7,7 százalékkal növelte k+f büdzséjét az elmúlt esztendőben - írja a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!