3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD) által kiadott, ez évi Globális Befektetési Jelentés szerint 2001-ben 51 százalékkal, 735 milliárd dollárra csökkent a globális külföldi működőtőke-áramlás. Ez harminc éven belül a legnagyobb visszaesés volt. A csökkenés főként a fejlett országokat érintette. A Közép-Kelet-Európa országaiba áramló külföldi működőtőke 2 százalékkal, a 2000-es 26,5 milliárd dollárról 27 milliárd dollárra nőtt tavaly.

Az UNCTAD szerint a tavalyi visszaesés nagymértékben tükrözi a külföldi a nemzetközi vállalategyesülések és -felvásárlások csökkenését. A visszaesést erőteljesen befolyásolta továbbá a világméretű - főként a három legnagyobb gazdaságban, az Egyesült Államokban, az Európai Unióban és Japánban végbement - recesszió, valamint az iparosodott országok részvénypiacainak meggyengült tevékenysége. Az Egyesült Államok 2001-ben is megőrizte vezető helyét mind a külföldi működőtőke beáramlásában - jóllehet e tőkebeáramlás az Egyesült Államokba a felére, 124 milliárd dollárra esett vissza -, mind a külföldi működőtőke-befektetésben. Az amerikaiak külföldi működőtőke-befektetései 30 százalékkal 114 milliárd dollárra csökkentek tavaly.

A közép-kelet-európai országokkal kapcsolatban a jelentés kiemeli, hogy a térségbe 2001 során beáramlott külföldi működőtőke háromnegyede öt országba - Lengyelországba, Csehországba, Oroszországba, Magyarországra és Szlovákiába - került. Lengyelországban - amely 1996 óra a térség vezető külföldi működőtőke-befogadó országa - 2001-ben visszaesés volt, 9,3 milliárd dollárról 8,8 milliárd dollárra. A Csehországba irányuló külföldi működőtőke-befektetések szintje stabil - 4,9 milliárd dollár - maradt, csakúgy, mint Ororszországban (2,5 milliárd dollár). Magyarországról azt írták, hogy az erőteljes GDP növekedésnek köszönhetően az elmúlt évben 2,4 milliárd dollárra emelkedett - a 2000-es 1,6 milliárdról - a külföldi működőtőke-beáramlás, ami a privatizációk befejeződése óta a legjelentősebb növekedés. Szlovákiában a 2000-es privatizációs csúcs után tavaly csökkenés volt, 1,5 milliárd dollárra a 2000-es 2,1 milliárd dollárról.

A térségből kiáramló külföldi működőtőke 2001-ben 12 százalékkal 4 milliárd dollárról 3,5 milliárd dollárra csökkent. Oroszországban - amely a térség külföldi működőtőke-kiáramlásának mintegy négyötödét adja - 18 százalékos visszaesés volt tavaly, 2,6 milliárd dollárra 3,2 milliárd dollárról. A jelentés szerint a Magyarországról kiáramló működőtőke is csökkent, 338 millió dollárra 555 millió dollárról. Az UNCTAD adatait szerint a térség 25 legnagyobb nem-pénzügyi transznacionális vállalatának többsége az elmúlt évben is fenntartotta növekedését. A 25-ös rangsorban a MOL a 12., A TVK a 13., a Zalakerámia Rt. a 17. a Malév a 19. helyet foglalja el.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!