Az UNCTAD szerint a tavalyi visszaesés nagymértékben tükrözi a külföldi a nemzetközi vállalategyesülések és -felvásárlások csökkenését. A visszaesést erőteljesen befolyásolta továbbá a világméretű - főként a három legnagyobb gazdaságban, az Egyesült Államokban, az Európai Unióban és Japánban végbement - recesszió, valamint az iparosodott országok részvénypiacainak meggyengült tevékenysége. Az Egyesült Államok 2001-ben is megőrizte vezető helyét mind a külföldi működőtőke beáramlásában - jóllehet e tőkebeáramlás az Egyesült Államokba a felére, 124 milliárd dollárra esett vissza -, mind a külföldi működőtőke-befektetésben. Az amerikaiak külföldi működőtőke-befektetései 30 százalékkal 114 milliárd dollárra csökkentek tavaly.
A közép-kelet-európai országokkal kapcsolatban a jelentés kiemeli, hogy a térségbe 2001 során beáramlott külföldi működőtőke háromnegyede öt országba - Lengyelországba, Csehországba, Oroszországba, Magyarországra és Szlovákiába - került. Lengyelországban - amely 1996 óra a térség vezető külföldi működőtőke-befogadó országa - 2001-ben visszaesés volt, 9,3 milliárd dollárról 8,8 milliárd dollárra. A Csehországba irányuló külföldi működőtőke-befektetések szintje stabil - 4,9 milliárd dollár - maradt, csakúgy, mint Ororszországban (2,5 milliárd dollár). Magyarországról azt írták, hogy az erőteljes GDP növekedésnek köszönhetően az elmúlt évben 2,4 milliárd dollárra emelkedett - a 2000-es 1,6 milliárdról - a külföldi működőtőke-beáramlás, ami a privatizációk befejeződése óta a legjelentősebb növekedés. Szlovákiában a 2000-es privatizációs csúcs után tavaly csökkenés volt, 1,5 milliárd dollárra a 2000-es 2,1 milliárd dollárról.
A térségből kiáramló külföldi működőtőke 2001-ben 12 százalékkal 4 milliárd dollárról 3,5 milliárd dollárra csökkent. Oroszországban - amely a térség külföldi működőtőke-kiáramlásának mintegy négyötödét adja - 18 százalékos visszaesés volt tavaly, 2,6 milliárd dollárra 3,2 milliárd dollárról. A jelentés szerint a Magyarországról kiáramló működőtőke is csökkent, 338 millió dollárra 555 millió dollárról. Az UNCTAD adatait szerint a térség 25 legnagyobb nem-pénzügyi transznacionális vállalatának többsége az elmúlt évben is fenntartotta növekedését. A 25-ös rangsorban a MOL a 12., A TVK a 13., a Zalakerámia Rt. a 17. a Malév a 19. helyet foglalja el.
Közép-Kelet-Európába nőtt a külföldi működőtőke-beáramlás
Az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD) által kiadott, ez évi Globális Befektetési Jelentés szerint 2001-ben 51 százalékkal, 735 milliárd dollárra csökkent a globális külföldi működőtőke-áramlás. Ez harminc éven belül a legnagyobb visszaesés volt. A csökkenés főként a fejlett országokat érintette. A Közép-Kelet-Európa országaiba áramló külföldi működőtőke 2 százalékkal, a 2000-es 26,5 milliárd dollárról 27 milliárd dollárra nőtt tavaly.