A külföldi közvetlen befektetések többsége a jövőben is fejlett országokba irányul majd, de a feltörekvő piacok vezető államai is megőrzik részesdésüket. Tavaly a feltörekvő piacokon is csökkent a külföldi közvetlen befektetések mértéke, de kevésbé drámaian, mint a fejlett országokban, csupán 9 százalékkal, a 2000-ben mért 260 milliárd dollárról 2001-ben 237 milliárd dollárra.
Középtávon a feltörekvő piacok valószínűleg ellenállóbbak lesznek a globális pénzügyi ingadozásokkal szemben. Az EIU előrejelzése szerint 2002-2006 között a feltörekvő piacok közül Kína a negyedik, Hongkong a kilencedik, Brazília a tizedik helyet foglalja el a globális tőkebeáramlási listán. A tanulmány készítői azzal számolnak, hogy a külföldi közvetlen befektetések beáramlása a kelet-európai feltörekvő gazdaságokba fokozatosan növekszik, a térség a feltörekvő piacok között az egyik legvonzóbb lesz: számításaik szerint a következő öt évben Magyarországra évente átlagosan 2,34 milliárd dollár áramolhat, Lengyelországba 7,44 milliárd, Csehországba 5,06 milliárd dollár.
Közelmúltbeli gazdasági sikerei ellenére a térség legnagyobb államából, Oroszországból egyelőre elmaradnak a külföldi befektetők. Ha az üzleti környezet Oroszországban ugyanolyan minőségű lenne, mint Kelet-Közép-Európában, és az állami tulajdon eladására való hajlam a piacgazdasági átalakulásban élenjáró országokéhoz hasonló lenne, Oroszország évente 12-13 milliárd dollár működő tőkét vonzana, azaz csaknem 10 milliárd dollárral többet, mint jelenleg - áll az EIU jelentésében.
Középtávon biztató jövő elé tekinthetünk
Jövőre erős növekedésnek indulnak világszerte a külföldi közvetlen tőkebefektetések a 2001-ben tapasztalt meredek visszaesés és a 2002-ben várható stagnálás után - állapítja meg az Economist Intelligence Unit új tanulmánya a globális befektetési kilátásokról.