"2009 első félévében nagyot zuhant a piac, a második hat hónapban azonban már emelkedést tapasztaltunk, 2010-ben pedig jelentős javulást várunk" - mondta el egy szerdai sajtóeseményen a kereskedelmi ingatlanpiac kilátásaival kapcsolatban Hadley Dean.
A Colliers International ingatlan-tanácsadó cég ügyvezető partnere szerint idén a nyugati befektetők aktivitása térségünk piacán ismét fokozódni fog, igaz - tette hozzá - a piac azért még ezzel sem együtt fog visszaállni a két-három évvel ezelőtti szintre.
Kiskereskedelem: a lehetőségek éve jöhet
Ami az egyes szegmenseket, például a kiskereskedelmi ingatlanok piacát illeti, ott 2009 a túlélés éle volt, 2010 viszont már a lehetőségeké lesz, állítja Csörgő Anita, a kiskereskedelmi üzletág igazgatója.
Emlékeztetett arra, hogy tavaly a nem-élelmiszer kereskedelmi szektor forgalmának 7,6 százalékos csökkenése miatt a kereskedő cégek tevékenységük racionalizálására kényszerültek – sokan bezárták egyes üzleteiket vagy a bérleti díjak újratárgyalását kezdeményezték.
Csörgő Anita szerint a bérleti díjak összességében 10-30 százalékkal csökkentek a kiskereskedelemben 2009 során. A legjobban a budapesti bevásárlóközpontok tartották magukat: a Westendben és a Mammutban csupán 5-10 százalékkal vitték lejjebb az árakat, a MOM Parkban pedig - a piacon unikumként - nőttek a bérleti díjak, mintegy tíz százalékkal.
Üzletbérlés kulcspénz nélkül
Összességében idén további árcsökkenés már nem várható, 2010 azonban még így is nagy lehetőségeket tartogat a bérlőknek, hívta fel a figyelmet Csörgő Anita. Míg néhány évvel ezelőtt nagyon nehéz volt üzletekhez jutni a belvárosi plázákban, addig idén azok a tavalyi üresedések miatt elérhető közelségbe kerültek - ráadásul a korábbinál sokkal jobb feltételekkel.
Példaként említette, hogy míg három éve akár félmillió euró is lehetett az úgynevezett kulcspénz (az az összeg, amelyért a távozó bérlő az üzlethelyiséget még a bérleti szerződés lejárta előtt átadja a következő bérlőnek - a szerk.) a Mammutban, addig most kulcspénz nélkül is le lehet csapni egy-egy megüresedő helyiségre. A kedvező körülmények miatt új márkák megjelenése is várható, tette hozzá a szakember.
Van esély újabb plázákra
A távolabbi jövőről szólva kifejtette: becsléseik szerint 2009 és 2014 között mintegy 35 százalékkal növekszik majd a bevásárlóközpontok összterülete.
Balla Ákos, az értékbecslési és piackutatási üzletág igazgatója szintén úgy véli, hogy Budapesten van létjogosultságuk újabb plázáknak - ezekbe a fejlesztésekbe azonban csak nagyon alapos előkészítés után szabad belevágni. Csörgő Anita szerint az unikális megoldásokat (építészet, üzletek milyensége) kínáló, jó elhelyezkedésű plázák bizonyulhatnak jó befektetésnek.
Nagy az üresedés az irodapiacon
Szintén csökkentek a bérleti díjak tavaly a hazai irodapiacon, mintegy 10-30 százalékkal, közölte Saly Miklós. A Colliers irodabérbeadási üzletág igazgatója szerint a túlkínálat miatt sok esetben "B" kategóriás áron adtak ki "A" kategóriás irodákat – tehát a bérlők ezen a piacon is jól jártak.
Saly szerint idén 25 százalékos üresedési ráta várható, azaz "minden negyedik négyzetméter iroda" üresen fog állni. Tavaly ennél még jobb arányt - az "A" kategóriában 24, a "B" kategóriában 20 százalékot - regisztráltak. Idén 175 ezer négyzetméternyi új irodaterület átadása várható, ami a 2006-os szintnek felel meg.
Az ipari ingatlanok piacán viszont javulásra számítanak az elemzők: az üresedési ráta a tavalyi 21 százalékról 14 százalékra csökken 2010 végére. Ez lényegesen jobb a 2008 végi értéknél is, amikor a bérbeadható ipari ingatlanok területének 17 százaléka állt üresen.
W. B.
Menedzsment Fórum