Jócskán lassult az új társaságok alapításának üteme, miközben nagyjából szinten maradt a bajba jutottaké - írja a Világgazdaság.
A kereskedelem, az építőipar, az ingatlanügyek és a gazdasági szolgáltatás területén tevékenykedők közül került ki tavaly a legtöbb fizetésképtelen cég - derül ki a Creditreform-Interinfo Kft. összeállításából. Ugyanakkor az ipari cégek helyzete javult: míg két éve még a második helyen álltak a negatív toplistán, tavaly a negyedik helyre kerültek.
[ajanlo=284][igazitas=left/]A cégminősítő-céginformációs társaság statisztikájából kiderül, hogy különösen az év második felében lassult az új vállalkozások alapításának az üteme. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke szerint az adatok egyértelműen tükrözik a gazdasági folyamatokat, miszerint ma már nem nagyon éri meg gazdasági társaságot alapítani.
A mezőgazdaság kivételével minden ágban nőtt a piaci szereplők száma, a legnagyobb arányban - 8,5 százalékot meghaladóan - a pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások száma nőtt, s ugyancsak jelentős, hét százalék feletti növekedést ért el az építőipar, valamint a gazdasági szolgáltatások ágazata.
Jelentősen lassult azonban, különösképpen a második félévben az új társaságok alapításának üteme, húszezernél alig több új céget létesítettek. Ez 4,7 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, amikor még 13,3 százalékos volt a felfutás. Ám jelentős volt a szórás, Pest megyében 7,9 százalékos, miközben Csongrád megyében mindössze 1,7 százalékos volt a növekedés.
A fel- és végelszámolások regionális megoszlásáról az állapítható meg, hogy az eljárások többsége, 59 százaléka a fővárosi és Pest megyei régióban indult. A végelszámolások tavaly az ország régiói közül egyedül Budapesten csökkentek - áll a Világgazdaságban.
Lanyhult a cégalapítási kedv itthon
Jócskán lassult az új társaságok alapításának üteme, miközben nagyjából szinten maradt a bajba jutottaké - írja a Világgazdaság.