2006 első hét hónapja során a hipermarketek 6, a diszkontok 18, a szupermarketek pedig 10 üzlettel bővültek. A hazai láncok ugyanakkor 1001 bolttal gyarapodtak. Ez a magyarázata az értékben mért forgalomból piaci részesedésük 1 százalékpontos növekedésének.
A hipermarketek az ACNielsen által mért kategóriákból a háztartási vegyiáru értékben mért forgalmából magas arányban, 38 százalékkal részesedtek 2005 júliusa és 2006 júniusa között. Élelmiszerből ez az arány 29 százalék. Az értékben mért kiskereskedelmi eladásokból a hipermarketek 40 százalék felett részesedtek a vízlágyító, mosópor, elektromos fogkefe, tusfürdő és konyhai törlőkendő vegyiáru kategóriákból. Az olyan élelmiszerekből, mint a gin, olívaolaj, száraz kutyaeledel, készétel, salátaöntet, energiaital és whisky szintén 40 százalék feletti a részesedés.
Egyre több saját márkás terméket adnak el a diszkontok
A diszkontok különösen az élelmiszerek forgalmazásában erősítették pozíciójukat: 17 százalékra növelték piaci részesedésüket 2005 júliusa és 2006 júniusa között, az előző hasonló időszak 15 százalékával szemben. Az ACNielsen adatai szerint a bolttípus részaránya kiemelkedik a túró, mogyoró, mélyhűtött pizza, jégkrém, mélyhűtött burgonya kategóriákban. Háztartási vegyiáruból és kozmetikumból az egy évvel korábbi 9 százalékos részesedésről érzékelhetően nem léptek előre a diszkontok, a növekedés közel fél százalék.
Az ACNielsen által felmért élelmiszerekből a diszkonteladás 27 százaléka jutott saját márkás termékekre 2004 júliusa és 2005 júniusa között, rá egy évre pedig már 43 százalék. Ebben döntő szerepet játszik a Lidl terjeszkedése és a Plus új választékpolitikája. A non food kategóriákban is erősödtek a diszkontok kereskedelmi márkái: értékben mért eladásuk az előző évben még 31, de 2005 júliusa 2006 júniusa között már 44 százalék volt. Sőt, egyes kategóriákban - papír pelenka, arclemosó, toalett papír és konyhai papírtörlő - a diszkontok saját márkáinak részaránya meghaladta a 85 százalékot is.