Néhány fanatikust kivéve azt mondhatjuk, hogy nincs élő ember, aki akár a Costa Rica-i labdarúgásról, akár a gazdaságról Magyarországon mélyebb ismeretekkel rendelkezne. Így ígéretes lenne azzal nyitni a cikket, hogy az mfor.hu munkatársai megtették mindezt, és Önnek, kedves olvasó a kemény munkával összeszedett információk velejét nyújtjuk át. De ilyen csúsztatásra nem vetemedünk. A cikkünk elolvasása és az adatok megtanulása után sem fog tudni ismerőseinek felvágni azzal, hogy betéve tudja az országban folyó kávé-, banán-, kakaó- és cukornádtermesztés statisztikáit, de azt esetleg megvillanthatja, hogy a mezőgazdasági tevékenység mellett a bányászat, illetve elektronikai ipar és orvosi berendezések előállítása számottevő.
Uruguay ilyen szempontból már sokkal inkább kétarcú, hiszen még a felületesebb focirajongók is biztosan találkoztak már a legnagyobb uru’ sztárok nevével (mint Suarez (Liverpool), Cavani (PSG), Godin (Athletico Madrid), Diego Forlan). Ugyanakkor, ha a kis ország (Suriname után a második legkisebb ország Dél-Amerikában) gazdaságáról kellene néhány szót mondani, akkor a többség bajban lenne. Néhányan esetleg "betippelnék", hogy a szarvasmarha tenyésztés biztosan fontos a gazdaság szempontjából. Ha azonban valaki a magyar külkapcsolatok ütőerén tartja az ujját, akkor annak köztudott, hogy Szijjártó Péter tavaly novemberi háromnapos dél-amerikai látogatása során gazdasági és oktatási megállapodást írt alá Uruguayban. Esetleg bedobhat olyan kifejezéseket, hogy "Dél-Amerika Svájcaként" is emlegetik az országot a fejlett pénzügyi kultúrája miatt. Azt gondoljuk ugyanakkor, hogy a második sör után, ha azt elmondja, hogy Uruguayban az ipar is fejlett, az utóbbi időben különösen az elektronika és a szoftverfejlesztés terén vált jelentős exportőrré, akkor baráti körében Ön lesz az Uruguay-szakértő.
Ennyi felvezetés után pedig jöjjenek az mfor.hu gazdasági foci-vb-jének góljai. A cikksorozatunk követői számára talán unalmas lesz, de a "most bekapcsolódó új nézőink" számára közöljük, hogy 5 gazdasági tényező alapján kell győztest hirdetnünk. A nemzeti gazdaságokat a 2013-as vásárlóerő-paritáson mért GDP teljesítmény, az egy főre jutó GDP, a GDP-növekedés, az infláció és a munkanélküliségi ráta alapján kell ütköztetni, és aki jobb, az gólt kap.
A vásárlóerő-paritáson számolt GDP Costa Rica mellett szól, így a közép-amerikai csapat rögtön a meccs elején vezetést szerez. A GDP-növekedésben Cavaniék nem tudnak egyenlíteni, hiszen mindkét ország gazdasága 3,5 százalékkal bővült az elmúlt évben. A vb talán legerősebb csatárpárosát magáénak tudó Uruguay azonban az egy főre jutó GDP révén az első félidő hajrájában mégis betalál, így döntetlennel vonulhatnak az első 45 perc után az öltözőbe a válogatottak.
A második játékrész nyitánya ismét a dél-amerikai ország számára hoz gólt, hiszen a meglehetősen kedvező, 6,5 százalékos munkanélküliséggel a közel 8 százalékos Costa Rica-i adatnak nincs esélye. Ám a kissé fölényessé váló világos kék-fehér mezes csapat a végén mégis kiengedi a győzelmet, hiszen Costa Rica a maga 5,6 százalékos inflációjával 2-2-re hozza az összecsapást.
Érdekesség, hogy ha a csapatértéket nézzük, akkor Costa Rica számára a tisztes vereség is büszkeséget jelentene, hiszen a közép-amerikai játékosokat összességében 26 millió fontra taksálják, míg a sztárcsatárokat felvonultató Uruguay nemzeti csapatáért 191 millió fontot kellene fizetni.
A zöld gyepen Uruguay-Costa Rica: 1:3
KB
mfor.hu