A Magyosz elnöke utalt arra, hogy a gyógyszer-gazdaságossági törvény három új adó jellegű kötelezettséget írt elő: a fix támogatású gyógyszerek támogatási összegének átlagosan 12 százalékának visszafizetését az Országos Egészségbiztosítási Pénztárba (OEP), az egészségbiztosító gyógyszerár-támogatási keretének túllépése esetén sávosan emelkedő befizetési kötelezettséget és megemelt gyógyszerismertető-regisztrációs díjat. Ez utóbbi fejenként 15 ezer forintról ötmillió forintra nőtt.
Ezek alkotmányossági aggályokat is felvetnek, ami miatt a gyártók az Alkotmánybírósághoz fordultak.
Javaslatok
A gyógyszergyártók ezért javasolják egy egyeztető fórum létrehozását.
Fontos lenne, hogy a Pénzügyminisztérium és a gazdasági tárca szakértői is részt vegyenek az egyeztetésben, mert akkor "nemcsak azt néznék, hogy mibe kerül a gyógyszer, hanem azt is, hogy az iparág mit tesz hozzá a magyar gazdasághoz" - mondta Frédéric Ollier, a Sanofi-Aventis csoporthoz tartozó Chinoin vezérigazgatója.
Gál Ágnes, az Egis vezérigazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy a gazdaságtalanná váló termelés vagy értékesítés a készítmények hiányához vezethet.
A Magyosz azt javasolja, hogy a szakorvos által felírható, úgynevezett egészségügyi pontok alapján támogatott, illetve a normatív, azaz a háziorvos által felírható készítmények támogatási kulcsait hangolják össze. A forgalomban nem lévő, vagy csak nagyon kis mennyiségben forgalmazott, úgynevezett fantomkészítmények kiszűrésére az egy és fél százalék helyett állítsák vissza a már gyakorlatban működőképes három, illetve két százalékos minimális eladási arányt.
Fixesítés félévente
A negyedévi fixesítés (támogatás-meghatározás) helyett évente kétszer döntsenek erről - javasolják még a gyártók. Ezzel szerintük elkerülhető lenne a betegek gyógyszerezésének gyakori átállítása is, amely terápiás szempontból káros és növeli a gyógyítás költségeit is.
A hazai gyártók javaslatai között szerepel, hogy generikus termékek piacra lépéseinek feltételeit a korábbi módon állítsák vissza. A szövetség javasolja a támogatási kulcsok módosítását is, mert a rendszer jelenlegi állapotában a tömeggyógyszerek drágultak.
A gyógyszerfelírási renddel kapcsolatban a hazai gyógyszergyártók azt javasolják, hogy az egészségbiztosító orvosok számára kiadott gyógyszerfelíró programja a gyakrabban kapható referenciakészítményt ajánlja az orvosnak, ne a legalacsonyabb árút, mert az elképzelhető, hogy nincs a piacon. Ez az intézkedés biztosítaná a beteg számára is kedvező folyamatos gyógyszerellátást.
Kapcsolódó anyagok:
Újabb gyógyszerrendelet, újabb tiltakozás
Komoly gondoktól tart az Egis
Továbbképzéssel küzdenek a drága gyógyszerek ellen