3p

Már őszre elkészülhet az Európai Unió új munkaerő-direktívája, amelynek egyik legfontosabb kérdése, hogy továbbra is munkaidőnek számít-e az ügyelet teljes időtartama.

Ha eltörlik a korábbi kedvezményeket, az jelentős létszámhiányt és finanszírozási problémákat jelenthet az érintett ágazatokban. Hazánk csak az új direktíva ismeretében módosítja majd a nemzeti szabályozást, hiszen még nem tudni, milyen mértékben fogja kötelezni az országokat a munkaidőkorlátok alkalmazására, és hogy kérhető-e türelmi idő.

Megkezdődtek az egyeztetések az Európai Unió új munkaerő-direktívájáról. Az unió tagállamainak foglalkoztatási, szociális és családügyi miniszterei a múlt heti brüsszeli találkozón egyetértettek abban, hogy egy olyan rugalmasabb irányelvre van szükség, amely figyelembe veszi mind a finanszírozhatóság, mind a munkavállalók egészségvédelmének szempontjait. Az új irányelvre azért van szükség, mert az Európai Bizottság a közelmúltban két olyan döntést is hozott, ami ellentétes a tagállamok legtöbbjének nemzeti szabályozásával - számolt be a magyarorszag.hu.

Az új irányelv megalkotása során az eredeti elképzelések szerint felülvizsgálják a kívülmaradások jogosságát is. Az ügyelet önkéntes munkavállalásként való értelmezésének esetleges eltörlése nemcsak Magyarországon jelentene finanszírozási és létszámproblémákat, hanem más tagállamokban is. Ezért a tagállamok egyetértenek abban, hogy a készülő új direktívába átmeneti mentességeket kell beépíteni vagy meg kell őrizni a kívülmaradás lehetőségét.

Az eset kapcsán Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke a magyarorszag.hu kormányzati portálnak úgy nyilatkozott, hogy az ügyelet munkaidőként való értelmezése más problémákat is eredményez. Az orvosok ugyanis fizetésük kiegészítéseként vállalnak a heti munkaidő felett ügyeletet, ennek korlátozásával csökkenhet az orvosok fizetése.

Egyelőre nem korlátozzák az egészségügyi dolgozók munkaidejét Magyarországon - jelentette be Kökény Mihály egészségügyi miniszter. Ha a munkát a bíróság ítélete alapján szerveznék Magyarországon, akkor több ezer újabb orvosra lenne szükség. Ám nemcsak hogy nem tudnánk biztosítani a megfelelő számú szakembert, de a nekik járó bért sem tudnánk kifizetni. Hasonló cipőben jár hazánk mellett szinte az összes jelenlegi és májusban csatlakozó tagország is - mondta a miniszter az MTI-nek.

Kapcsolódó anyagok
Szigorú szabályok lesznek a munkaidő meghosszabbítására
Korlátozná az EU a fokozott túlórázást

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!