3p

A Logical Framework metodikáját az Egyesült Államokban fejlesztették ki a Világban projekttervezési gyakorlatában. Az itt kialakított professzionális projekttervezési technika bármely komplex feladat akcióterveinek elkészítésére könnyen és eredményesen alkalmazható.

A kategóriák további rendszerező kritériumok szerinti besorolása alapján lehetőség adódik a problémás szituáció egyértelmű strukturálására, és az említett kategóriák bővítésére. Például az "esemény" kategória tartalmát aszerint vizsgálhatjuk, hogy mennyire sorolható be a fejlesztendő szervezet bizonyos területeire. Konkrétan: az x esemény csak marketingterületet érinti, vagy más területeket, például a termelést is?

Ez a részletes besorolás optimális áttekinthetőség esetén "pluszértéket" jelent, másrészt pedig az eljárás minden résztvevő számára lehetővé teszi, a szituáció gyors megismerését még a szakterületükön túlmutató kérdésfeltevések esetén is.

Bármennyire részletesen sikerül megismerni a problémát tartalmazó szituációt, ez a megismerés még mindig csak az első lépés lesz az ezt követő tevékenység láncolatában. A központi kérdés, ami ebből adódik, az hogy milyen problémákat hordoznak az egyes összetevők. E kérdés megvizsgálásához a következő lépés a problémaelemzés.

II. Problémaelemzés

Fő probléma meghatározása


Az eddigi megismerések alapján most dolgozzuk ki az összefüggéseket. Eközben mindig a "fő problémából" indulunk ki és ezt követően két kérdésre kívánunk választ kapni:

  • Mit eredményezhet a fő probléma megoldása, mik lehetnek potenciális, illetve már létező követelményei?

  • Valószínűsíthető mi okozza ezt a fő problémát, és melyek a forrásai?


Rendszerint ebben az esetben is metaplanmódszerrel dolgozunk. Először is a valóban központi problémát, azaz a fő problémát kell megnevezni. Amennyiben a teamen belül különböző nézetek adódnak, akkor döntési mátrix segítségével kell konszenzusra jutni. Gyakran a további, úgynevezett "fő problémák" a központi probléma okai vagy következményei.

A kiválasztott példában a "kaotikus projektlefolyás" okozza a fő problémát.

Ha nincsenek egyértelmű "projektmenedzsment-irányvonala", akkor ebből adódik a potenciális fő probléma forrása, amelyet ebben az esetben a fő probléma okának is nevezhetünk.

A "motivációt vesztett munkatárs" a fő probléma következményeként jelentkezik. Természetesen itt is lehetséges a teamnek a fő probléma okára egy más besorolási variációja is.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!