A név nélkül idézett kormányforrás szerint a két majdani új EU-tagállamból érkezőknek igazolniuk kell, hogy olyan területeken tudnak elhelyezkedni, amelyeken hiány van képzett munkaerőből. Az EU-n kívüli országokból érkezőkre jelenleg is alkalmazott, pontrendszert használó brit engedélyezési gyakorlat előnyben részesíti az egyetemi végzettséget, a szakmai képesítést és a potenciális keresőképességet. A The Guardian szerint valószínű, hogy hasonló rendszert fognak alkalmazni a Romániából és Bulgáriából érkezők esetében is.
A lap szerint a románok és a bolgárok munkavállalását engedélyhez kötő rendszert a brit belügyminisztérium, a munka- és nyugdíjügyi minisztérium, valamint a pénzügyminisztérium is pártolja. Jóllehet a kérdés még nem került a kabinet elé, a kormánytagok szerint azonban a jelenlegi légkörben, amelyet a biztonsággal, az ország multikulturális jellegével és a bevándorlással kapcsolatos lakossági aggályok jellemeznek, "egyszerűen nincs politikai támogatottsága" annak, hogy szabad munkavállalást engedjenek a két ország állampolgárainak.
Becslések a bevándorlás hatásaira
A bevándorlást ellenző, jobboldali irányultságú brit lobbicsoport, a Migration Watch úgy becsüli, hogy a két ország belépése utáni első húsz hónapban 80 ezer bolgár és 200 ezer román szeretne Nagy-Britanniában munkát vállalni. A Financial Times, a legnagyobb londoni gazdasági napilap ugyanakkor épp e héten közölt, a kelet-európai munkaerő-beáramlásról összeállított elemzésében azt írta: nem biztos, hogy Románia belépése olyan súlyos (munkapiaci) hatással jár, amilyentől sokan tartanak. Annyi román dolgozik ugyanis már most külföldön, hogy az illetékesek szerint kétséges további jelentős számú munkavállaló elindulása az EU-felvétel után.
Az Institute for Public Policy Research (IPPR) nevű vezető londoni társadalmi-gazdasági kutatóintézet nemrégiben közzétett átfogó prognózisa azt jósolta, hogy a Románia és Bulgária 2007-re kitűzött belépése utáni egy évben 41 ezer román és 15 ezer bolgár érkezik a brit munkapiacra. Az IPPR április végi jelentése azt javasolta, hogy a brit kormány a bolgár és a román állampolgárokra is terjessze ki a szabad munkavállalás jogát a két ország EU-csatlakozása után, mert a nettó beáramlás Romániából és Bulgáriából várhatóan csekély lesz, de ez is pozitív hatást gyakorol majd a brit munkapiacra.