3p

Ma már mind az iskolák, mind a munkáltatók arra törekednek az USÁ-ban, hogy etnikai, nemi és vallási szempontból kellőképpen vegyes legyen diákjaik illetve dolgozóik összetétele.

Ma már mind az iskolák, mind a munkáltatók arra törekednek az USA-ban, hogy etnikai, nemi és vallási szempontból kellőképpen vegyes legyen diákjaik illetve dolgozóik összetétele.

A Columbia Business School MBA képzésén résztvevőket vizsgálva kiderül, hogy komoly szerepet játszott a kezdők kiválasztásánál, hogy kellően 'színes' induló évfolyamokat állítsanak össze. A legfontosabb felvételi szempontoke egyike: fekete, fehér és más bőrszínűeket, nőket és férfiakat közel megegyező arányban kell felvenni.

[ajanlo=47][igazitas=left/]A Starwood Hotels, az amerikai MBA programok végzőseivel foglalkozó személyzeti tanácsadó cég szerint a diszkrimináció kiküszöbölésében az Egyesült Államokban a Columbia, Harvard és a Kellogg iskolák járnak az élen. Ez utóbbi helyen különösen súlyt fektetnek arra, hogy a korábban túlsúlyban levő fehérek és a férfiak ne élvezhessenek elsőbbséget a másoddiplomás menedzserképzésre való bejutásnál. A Starwood által vizsgált évolyamban hét frissen felvett diákból négy etnikai kisebbség tagja, vagy pedig nő volt. 'Ki akarjuk hangsúlyozni diákjaink sokszínűségét.' - nyilatkozta Roxanne Hoary igazgató a Northwestern University's Kellogg Graduate School of Management részéről a Career Journalnak.

Négy éve még nem volt divat a politikai korrektség

A 2000-es évben, mikor a cégek tömegesen toborozták az új munkatársakat, még nem fektettek ekkora hangsúlyt az etnikai-nemi változatosságra. A munkáltatók egyszerűen azokat vették fel, akik szakmailag megfeleltek a feltételeknek. A gazdasági recesszióval azonban a felvehető alkalmazottak vissza kellett fogni, és a cégek HR munkatársai elkezdtek olyan módon szelektálni, hogy ne vádolhassák, illetve ne perelhessék őket amiatt, hogy vétenek a PC szabályok ellen.

Ehhez a trendhez igyekeznek igazodni az MBA iskolák is, hogy végzőseik kelendőek legyenek a munkaerőpiacon. Melinda Allen, a neves Vanderbilt University's Owen Graduate School of Management karriermenedzsment vezetője elmondta a CareerJournalnak, hatvanöt céget kerestek fel tájékozódás céljából, és mindenhol azzal találkoztak, hogy a munkaadók a felvételnél elsősorban az etnikai és nemi sokféleséget igyekeznek biztosítani.

A neves MBA intézmények számára szintén az egyik legfontosabb szempont, hogy diákjaik semmilyen szempontból ne legyenek 'egységesek'. A tizenöt legjobb MBA-iskola közül kilenc a szelektálás szempontjából leginkább PC intézmények között van.

Nem könnyű megszerezni a színes bőrű hallgatókat

Egyelőre nem torzítja a felvételi eljárás érvényességét ez a szempont. Az iskolák minden igyekezete ellenére ugyanis az MBA képzésen belül azonban az afro-amerikaiak és a spanyol ajkúak még mindig kisebbségben vannak, elsősorban mert közülük igen kis számban jutnak el a diplomáig, mely előfeltétele a másoddiplomára való jelentkezésnek. A felvételre alkalmas kisebbségi diákok száma nem sokat változott az elmúlt években, így a politikailag korrekt magatartása törekvő MBA iskolák megpróbálják a meglevő jelölteket magukhoz csábítani.
Sok iskola keményen dolgozik azért, hogy a valamilyen szempontból kisebbséghez tartozó diákjai számát legkevesebb tíz százalékra emelje. Ebből a diákokért folytatott versenyből a legjobb nevű MBA intézmények kerülnek ki győztesen.

Szabó Ágnes

(Menedzsment Fórum)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!