Idén januárban - egy temesvári céget maga mögött hagyva - a Nitrogénművek Rt. lett az öt társaságból álló Nitramonia Fagaras eladására másodszor kiírt tender győztese. Az Averea című lap szerint a magyar vállalat 1997-ig rendszeres vevője volt a fogarasi kombinát által előállított termékeknek. A magyar cég nem csak Romániában, hanem a régió többi országában is érdeklődik újabb akvizíciók, befektetési lehetőségek iránt a vegyipar területén.
"Több potenciális célpontot is számba vettünk, de egyelőre még nem jött létre konkrét megállapodás" - mondta az mfor.hu-nak Bige László, a Bige Holding Kft. elnök-vezérigazgatója.
A megvásárolt társaságok működtetéséhez beruházásokra lesz szükség, az önálló egységek "nem működnek jól, szakaszosan" végzik tevékenységüket, tette hozzá. Bige szerint sokat kellene még változnia a romániai befektetési környezetnek ahhoz, hogy elég tőkebarát legyen.
Az egykor 1200 főnek munkát adó vállalat egységei közé tartozik a műtrágya- és nitrogéntermékgyártó Nitrofertilizer, az ipari robbanószergyártó Nitroexplosives, a Nitrocontrol, a speciális építési munkákat végző Nitroservice és a vasúti szállító Nitrotrans.
Visszaadták az államnak
[ajanlo=1507][igazitas=right/]A vegyipari társaság újbóli privatizációját 2005 szeptemberében hirdették meg, miután az amerikai SaT Oil Equipment and Machinery Ltd.-től visszakerült a Romániai Privatizációs és Vagyonkezelő Társaság (AVAS) kezébe. Utóbbira tavaly februárban került sor.
A román sajtóban megjelent információ szerint az amerikai befektető nem tett eleget az állammal kötött megállapodás feltételeinek a környezeti beruházások és a tőke-hozzájárulás tekintetében. Például nem nyújtotta be a szükséges dokumentációt az illetékes ügynökséghez a működés újraengedélyeztetéséért. A teljesítetlen rendelkezések miatt az AVAS több büntetést is kiszabott, a volt vevő továbbra is jelentős összeggel tartozik az államnak.
Az amerikai vállalat képviselője ezzel szemben azt állította, hogy felső politikai körökből gyakoroltak rájuk nyomást az ipari platform működésének beszüntetése érdekében. A Realitatea Romaneascaban megjelent cikk szerint állítólag ócskavasként adták el a gyár több tonnányi rozsdamentes felszerelését.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Erősít a román piacon a MOL
Tolonganak a magyar cégek a román piacokért
Romániában terjeszkedik a sertéstenyésztő óriás