2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2012 harmadik negyedévében a negyedik legjobb teljesítményt nyújtotta a magyar építőipar az Európai Unióban. Az éves szinten mért 3 százalékos növekedést csak Észtország, Lettország és Ausztria tudta túlszárnyalni.

Úgy tűnik, kieste magát az elmúlt 7 év alatt a magyar építőipar és elérhette a gödör alját, legalábbis a most közölt Eurostat adatok is megerősítették a KSH hétfői közlését, mely szerint októberben éves összevetésben 1,3 százalékkal nőtt az ágazat teljesítménye. Sőt, ha a harmadik negyedév adatait nézzük, akkor a bővülés 3 százalékot tesz ki. Ezzel pedig a megszorításoktól szenvedő Európában a negyedik legjobb eredményt tudjuk felmutatni. Előttünk csak a 14,6 százalékkal megugró Észtország, a 8,3 százalékos teljesítményű Lettország és az 5,5 százalékkal bővülő Ausztria áll. Érdekes, hogy a harmadik balti államban, Litvániában 12,2 százalékos visszaesést mért ez Eurostat.

A július és szeptember közötti időszak egyébként egész Európában 5,9 százalékos visszaesést hozott az építőiparban, míg az eurózónában 3,9-t. A legnagyobb zsugorodást Görögországban (35,3 !) és Portugáliában (18,1) mérték, de az unió 11(!) országában 10 százalék feletti volt a visszaesés mértéke. Régiós társaink közül Szlovákiában 13,1, Szlovéniában 12,4, Lengyelországban 10,7, Csehországban 4,3, Romániában 1,4 százalékos volt az építőipari recesszió mértéke.

Az, hogy Magyarország éves összevetésben ilyen előkelő helyet tudott elérni, elsősorban a nagyon alacsony bázisnak, másodsorban – ahogy a KSH statisztikájából is kitűnik – infrastruktúra építkezéseknek (vasút, közút) köszönhető. Előbbit jól mutatja az Eurostat azon statisztikája, ami a 2005-ös teljesítményhez viszonyítva mutatja a 2012 harmadik negyedéves értéket. Ezek alapján hazánk építőipara az ötödik legrosszabb 68,2 százalékos értékkel. Ezt a listán a nagyon gyenge éves teljesítménye (lásd fentebb) ellenére Lengyelország vezeti 192,5 százalékkal, de a magyar építőipari vállalkozások valószínűleg szívesen cseréltek volna az elmúlt években román (157,9 %), észt(146,3), német (141,7) vagy finn (139,3%) kollégáikkal. Ugyanakkor elképesztő méretű lufi volt azonban az ír építőiparban az évtized közepén, amit a 20,9 százalékos adatuk nagyon jól mutat. Az ír építőipari teljesítmény 80 százaléka fuss, eltűnt 7 év alatt. És ráadásul a magyarral szembe az írek teljesítménye még idén is erősen negatív (-13,3 százalék).

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!