A tavaly 14,5 millió dolláros bevételt (3,3 milliárd forintos) realizáló Balabit 8 millió dolláros tőkéhez jut az angol C5 Capitaltól - közölte Györkő Zoltán, a társaság ügyvezetője szerdai sajtótájékoztatóján. A tervek igen impozánsak hiszen 5 év múlva már a Nasdaq-on szeretné látni a társaságot annak menedzsmentje. Ehhez pedig 80-100 milliós árbevételre lenne szükség, vagyis éves szinten átlagban 40-47 százalékkal kellene nőnie a forgalomnak. Ez pedig még akkor is jelentős kihívás, ha eddig is éves 30 százalékos növekedést realizált a társaság.
Az impozáns bővülést a 14 éves Balabit úgy érte el, hogy 2006 magasságában "termékpalettáját" kvázi kicserélte. Az egyetemről frissen kikerült négy "kockafejű" informatikus egy befektetővel (Business Angel) kiegészülve 5 millió forintos tőkéből kezdetekben ugyanis tűzfalszoftvert készített. A Zorp névre keresztelt termék komoly sikereket ért el, de a 2000-es évek közepén a menedzsment azt vette észre, hogy szoftverük egy a sok közül és nagyon éles versenyben nem fognak tudni előre lépni. Így a nagyvállalati IT biztonsági piacon felismert niche-re reagálva kifejlesztették a Shell Controll Box-t. Ennek és a köré épülő palettának köszönhetően a növekedést a nyereségből finanszírozva jutottak el a jelenlegi 160 fős vállalati méretig, 70 szoftverfejlesztő mérnököt alkalmazva. A világ legnagyobb 100 cégéből pedig immár 23 a Balabit ügyfele.
Ugyan a cég eddig organikus módon érte el ezt a méretet, Györkő szerint a már most 1 milliárd dolláros piac továbbra is nagy ütemben fog bővülni, amihez igazodni kell. A társaság így tudatosan keresett olyan befektetőt, aki a tőke mellett amerikai kapcsolati rendszerrel is bír, és befektetési portfóliója nem túl széles. Így esett a választás a C5 Capitalra, melyet Nazo Moosa, a The Carlyle Group európai technológiai alap korábbi alapító tagja és Andre Pienaar, a biztonsági és kockázatkezelési piacon tevékenykedő vállalkozó alapított.
A szerdai sajtótájékoztatón jelen lévő Moosa a C5 Capitalról elmondta, hogy alapvetően az IT biztonsággal foglalkozó vállalatokra koncentrálnak, és 5-6 cégbe kívánják fektetni a jelenleg 70 milliós forrásukat, amely egyébként a jövőben tovább nőhet. A 8 milliós tőkeinjekcióért nem lehet pontosan tudni, hogy mekkora részesedést kap a C5 Capital, mivel Györkő csak annyit mondott, kevesebbet mint 25 százalék.
A C5 Capital egyébként a Balabit luxemburgi tőkeközpontjába fektet be, ahonnan a leányvállalatok - köztük a magyar - a szükséges tőkét lehívhatják. A nemzetközi terjeszkedés ellenére a cég szoftverfejlesztése továbbra is Magyarországon marad, és a tervek szerint a munkavállalók száma duplázódni fog 2019-re. Ennek ellenére a most eszközölt és már rendelkezésre álló tőke jelentős részét a marketing/sales tevékenységre fogják fordítani.
mfor.hu