2p

Az EU új belépő országai közül Csehország vonzotta az utóbbi időben legsikeresebben a közvetlen külföldi tőkebefektetéseket: kölni IW gazdaságkutató adatai szerint a piacgazdaságra történő áttérés óta külföldről egy főre 3400 dollárnyi beruházás érkezett Csehországba. Magyarország a második helyezett, egy főre 2250 dollárral, a harmadik helyen Észtország áll, ahol 1860 dollárt fektettek be fejenként.

Miközben a közép- és kelet-európai térség összességében egyre vonzóbbá válik a beruházók szemében, az itteni vállalatok is fokozatosan növelik külföldi jelenlétüket. Az UNCTAD adatai szerint tavaly - a 2001-es 3,5 milliárd után - 4,2 milliárd dollárnyi működő tőkét exportált a régió. Az összeg oroszlánrésze Oroszországból származott, a többi ország együttesen nagyjából egymilliárd dollárt vitt külföldre. Magyarország ennek jó negyedét - 264 millió dollárt - könyvelhette el, és ezzel Orosz- és Csehország mögött a térség harmadik legaktívabb tőkeexportőrének számít. Lengyelország FDI-kivitele mindössze 173 millió dollár volt, míg az észt és szlovén eredmény egyaránt 120 millió körül alakult.

2004. május 1-jén az EU Lettországgal, Litvániával, Észországgal, Szlovéniával, Szlovákiával, Csehországgal, Lengyelországgal, Magyarországgal, Ciprussal és Máltával bővül.

Kapcsolódó anyag
Hol működik a működőtőke?

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!