Olivier Desbarres, a Credit Suisse First Boston (CSFB) térségi elemzője szerint a jelentős reálbérnövekmény, a csökkenő munkanélküliség és a nagyvonalú költségvetési politika ismeretében "nem nagy meglepetés" az igen erős importnövekmény okozta rossz kereskedelmi mérlegadat. Mindezek alapján az elemző előzetesen még a valóságosnál is gyengébb - 200 millió eurós - átfogó folyómérleg-hiányt várt júliusra.
Arra a kérdésre, hogy az ő várakozásánál jobb, a piaci konszenzusnál mégis rosszabb deficit miként befolyásolhatja az MNB kamatpolitikáját, a CSFB szakértője azt mondta: egyetlen szám alapján óvatosan kell következtetéseket levonni, de 12 havi mozgó összehasonlítással kalkulálva látszik az év eleje óta tartó romlás. Így számolva a folyó hiány jelenleg a GDP-érték 4 százaléka a tavalyi egész éves 2,4 százalékos deficit után, és a jelek szerint tovább emelkedik - mondta Desbarres.
Ezzel együtt is azonban ez csak az egyik olyan tényező, amelyet az MNB majd figyelembe vesz későbbi kamatdöntéseihez - mondta, hozzátéve, hogy a CSFB továbbra is azzal számol, hogy az idén még lesz egy jegybanki alapkamat-emelés, bár ennek esélyét a szakember most kisebbnek látja, mint 6-7 héttel ezelőtt. Azóta ugyanis kedvező inflációs számok láttak napvilágot, valószínűsítve az év végi inflációs célkitűzés elérhetőségét.
Az MNB-nek nehéz lenne megindokolnia egy kamatemelést olyan helyzetben, amelyben jó eséllyel teljesül az inflációs cél, s azért is, mert a térségben máshol - Csehországban, Lengyelországban - kamatcsökkentési tendencia érvényesül - mondta a londoni CSFB-iroda elemzője. Olivier Desbarres szerint ha mindezek ellenére lesz is monetáris szigorítás, az az év legvégén várható, s ezt az MNB valószínűleg azzal indokolná, hogy elmaradása esetén a 2003 végi inflációs célkitűzés teljesítése kerülne veszélybe.
MTI
Makroadatok elemzői értékelése
A londoni befektetési elemzők szerint a folyó mérleg hiányának adatai önmagukban nem befolyásolják a jegybank monetáris politikáját.