A legnagyobb tőkebefektetők Romániában. Tekintse meg táblázatunkat!
Már nem csak Erdély a célpont
A magyar cégek befektetéseinek célpontját tekintve - értékben - magasan Bukarest és Temesvár vezet, viszont Erdélyben települ meg a legtöbb vállalkozás. Bár nem csökken az ottani cégalapítások száma sem, az utóbbi időben tapasztalható trend szerint egyre több vállalat a fővárosban, Moldvában, illetve Dél-Romániában terjeszkedik.
Közéjük tartozik a hazai műtrágyagyártó óriás, a Nitrogénművek, amely épp a közelmúltban nyerte meg a Fogarason fekvő Nitramonia vegyipari kombinát privatizációs tenderét.
A Zalakerámia az 5 millió négyzetméteres kapacitással működő bukaresti Cesaromot vásárolta fel 1998-ban, s szintén Bukarestben épít a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó TriGranit. Bár arról még nem készült felmérés, hány embernek adnak munkát a magyar hátterű cégek, ez a szám becslések szerint a 40 ezret is elérheti.
Közös üzlet a Corvinussal
[ajanlo=1535][igazitas=right/]Az első befektetését 1998-1999-ben Szatmárnémetiben megalapozó Szabolcs Gabona Holding Rt. döntően magyarok által lakott területekre koncentrál. Nemrég azonban Brassó megyében is vett egy állattenyésztési céget, négy éve pedig - a Corvinus Befektetési Rt.-vel közösen - egy zilahi malomipari társaságnak lett a tulajdonosa. Utóbbi jelenleg évi 100 ezer tonnás búzaörlési kapacitással rendelkezik, sütőipari gyártással, illetve értékesítéssel is foglalkozik. A holding idén a partner részesedésének kivásárlását tervezi, tudtuk meg Kerezsi Miklós regionális vezérigazgató-helyettestől.
"Annak idején azért döntöttünk a külföldi terjeszkedés mellett, mert a magyar piac beszűkült. Másrészt nyilvánvalóvá vált, hogy Romániában csakis helyi gyártóként pályázhatunk jelentős piaci részesedésre" - tette hozzá. A cég ma az ötödik legnagyobb szereplő az ottani piacon, a profitját pedig kezdettől fogva fejlesztésekre forgatja vissza.
A Corvinus 50-100 millió forint feletti befektetésekbe kapcsolódik be, portfóliójának jelentős részét a romániai beruházások teszik ki. "A 100 millió forint feletti ráfordításoknál minden esetben érdemes velünk szövetkezni" - mondta Radnóty Zoltán vezérigazgató-helyettes.
A Nyugat részének tekintik a magyarokat
Hosszú ideig úgy tűnt, Romániában nem adnak magyar cégek kezére jelentősebb ipari létesítményt vagy pénzintézetet. Az ITD Bukarestben dolgozó szakembere azonban úgy látja, az üzleti szférában nincsenek nemzetiségi ellentétek. A többség szimpatizál a magyar befektetőkkel, ugyanis a fejlettebb Nyugat részének tekinti őket.
Sőt, a kereskedelmi-szolgáltatási szektorban inkább pozitív megkülönböztetés figyelhető meg, a román fogyasztók ugyanis szeretik a magyar termékeket, tette hozzá. Ha ez nem így lenne, a Metro, a Cora vagy a Carefour nem kínálna polcain annyi magyar márkát.
Bár Romániában ma még nem teljes a jogbiztonság, a hamarosan bekövetkező EU-csatlakozás változtathat ezen a helyzeten. Nem biztos azonban, hogy a határok megszűnése könnyít az ottani magyar cégek helyzetén. A közösséghez való csatlakozással ugyanis fokozódik majd a nyugati vállalatok érdeklődése, vagyis egyre több konkurens társaság megjelenésére lehet számítani.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum