Az aukciós oldalakon túl az "olcsó szoftvereket" kínáló internetes oldalakon és a P2P fájlmegosztó hálózatokon keresztül is gyakran jutnak felhasználók illegális szoftver termékekhez. Csak a fájlmegosztó rendszereken egy átlagos hónap során a BSA 200 ezer illegális szoftverfájlt azonosít. Az ilyen hálózatok ügyének kezelését nagy mértékben megnehezíti, hogy azok működtetői mindent megtesznek anonimitásuk megőrzése érdekében, áll a BSA szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
"Ha valaki aukciós oldalon kíván szoftvert vásárolni és az árak túl "szépek" ahhoz, hogy igazak legyenek, akkor nem árt résen lennie. Hiszen a másolatok jó eséllyel nem működnek ugyanolyan jól, és nem nyújtják ugyanazokat az előnyöket, mint a szoftverek legális változatai. Igen jelentős a kockázata annak is, hogy a hamisított szoftvereken keresztül hackerek keresnek bejutást a vevő hálózatába, ami komoly veszélyt jelent az adatbiztonság szempontjából" - figyelmeztet John Wolfe, a BSA internetes jogérvényesítésért felelős igazgatója.
Az IDC által tavaly készített tanulmány szerint ötven százaléknál is kisebb annak az esélye, hogy az aukciós oldalakon legális szoftvertermékhez jutunk, amelynek nincs a kódjába ágyazva például vírus, trójai- vagy kémprogram.
"Ezeknek a termékeknek egy része speciális, üzleti célú szoftver, amelyet csakis vállalatok használnak. Óvatosságra inteném azokat a cégeket, amelyek az internetes beszerzés mellett döntenek, hiszen könnyen válhatnak becsapás áldozataivá, vagy tudtukon kívül vírusok és kémprogramok bekerüléséhez járulnak hozzá. Ugyanakkor a licensz nélküli szoftverek használatával a szellemi tulajdonjogi törvényeket is megsértik, aminek jogi és anyagi kockázataival is szembe kell nézniük" - tette hozzá Sarlós Gábor, a BSA magyarországi szóvivője.