A döntést a HDb azért hozta meg hétfőn, mert a telekommunikációs szolgáltatásokat nyújtó HTCC-csoport tagjai jelezték, mivel nem tudtak hálózati szerződést kötni az internetszolgáltatókkal, október 1-jétől felmondják a hivatalos nevén az SHS-51-es szolgáltatás- és hálózatkijelölő szám használatát a webszolgáltatóknál.
Az elnök aláhúzta, mivel a HDb elvi döntést hozott, a határozatban foglaltak betartása nem kötelező a telekommunikációs cégek számára, ugyanakkor azonban mégis fontos, mert konkrét ügyekben majd ennek alapján hoz döntést a bizottság. A HTCC-csoport és az internetszolgáltatók között azért alakult ki vita, mert a felek még nem tudtak megegyezni az egymással kötendő hálózati szerződésről. A telekommunikációs szolgáltatók és az internetes cégeknek ugyanis anyagi vitájuk van arról, hogy az internetfelhasználók által fizetett díjból kit mekkora összeg illet meg.
Frischmann Gábor elmondta: sok vezetékes és internetszolgáltató között van vita a hálózati szerződésről, ám eddig csak egy konkrét esetet jeleztek a HDb-nek. Az elnök aláhúzta: az 51-es behívószámot még egyetlen telekommunikációs szolgáltató sem szüntette meg a hálózati szerződéskötési viták miatt.
Az ország több helyén is szolgálgató HTCC-csoport tagjai a Pápatel, a Rábacom, a Kelet-Nógrádcom és a Békés megyei Hungarotel Rt.-nek ugyan van régi típusú előfizetői szerződése az internetszolgáltatókkal az 51-es szám használatára, ám a szerződést a sajtóban napvilágot látott információ szerint október 1-től fel kívánják mondani azért, hogy gyorsítsák az új jogszabályok szerint kötendő hálózati megállapodást. Frischmann Gábor közölte: jelenleg nincs olyan internetszolgáltató, amelynek ne lenne valamilyen jogviszonya a számára telefonszolgáltatást nyújtó céggel.
A HTCC-csoport eljárásával kapcsolatban elhangzott, hogy a jogszabályok szerint az előfizetői szerződést csak olyan dátummal lehet felmondani, amellyel létrejön az új típusú hálózati szerződés. Egy másfajta jogszabályértelmezés szerint ugyanakkor, ha felmondják a régi típusú előfizetői szerződést, de nem kötnek új hálózati megállapodást, akkor polgári peres úton kell rendezni a viszonyokat: igaz, ebben az esetben előfordulhat, hogy a vita jogerős lezárásáig bizonyos területeken nem lesz internetszolgáltatás. Frischmann Gábor hangsúlyozta: a HDb a következő napokban erőteljesen szorgalmazza majd a feleknél, hogy kössenek hálózati szerződést. Ez azért fontos, mert így folyamatos lenne mindenütt az internetszolgáltatás.
Marad az 51-es behívószám
A Hírközlési Döntőbizottság (HDb) elvi döntése szerint a távközlési szolgáltatónak mindaddig lehetővé kell tennie az 51-es behívószám használatát az internetes cégek számára, ameddig a két fél között bármilyen jogviszony van - közölte Frischmann Gábor, a hírközlési felügyelet elnöke.