Bukaresten kívül az ország több megyéjére kiterjedt a tiltakozás, így a helyi adóhivatalokban csütörtökön is beszüntette a munkát több száz közalkalmazott. Időközben a spontán sztrájkhoz csatlakoztak a munkaügyi minisztérium alárendeltségébe tartozó munkaügyi hivatalok, valamint a nyugdíjhivatalok dolgozói is. A román tömegtájékoztatási eszközök szerint csütörtökön délelőtt Botosani, Bacau, Vaslui, Konstanca, Dolj, Calarasi, Ialomita, Bihar, Arad, Kovászna, Hargita, Beszterce-Naszód, Kolozs megyékben sztrájkoltak a közalkalmazottak a különböző hivatalokban, akárcsak egyes önkormányzatokban is.
A pénzügyminisztériumban már több egyeztetés zajlott Gheorghe Ialomitianu pénzügyminiszter és a szakszervezetek között, egyelőre eredménytelenül. A dolgozók azért elégedetlenek, mert a 25 százalékos általános bércsökkentés mellett a teljesítménypótlékukat is megvonták, így nem csak 25 százalékkal, hanem állításuk szerint jóval nagyobb mértékben csökkent jövedelmük.
A román média szerint Emil Boc miniszterelnök közölte a pénzügyminiszterrel, hogy az államnak nincs pénze ezeknek a pótlékoknak a folyósítására. A pénzügyminisztérium vezetői szerint a kabinet beépítené a bérkiegészítő pótlékokat a fizetésekbe. Ehhez azonban a parlamentnek még el kell fogadnia egy törvénymódosítást, várhatóan kedden. Egyes szakszervezeti vezetők bejelentették, hogy a munkát nem veszik fel, amíg a parlament nem szavaz a bérpótlékokról. A dolgozók többsége azonban ezt a megoldást is elutasítja, hiszen pótlékok beépítése után sem éri majd el jövedelmük a korábbi szintet.
A Ziarul Financiar című gazdasági napilap emlékeztet arra, hogy szeptember elején Sebastian Vladescu volt pénzügyminisztert egyebek között éppen azért váltotta le a miniszterelnök, mert nem volt hajlandó elfogadni a bérpótlékok rendszerének átalakítását. Vladescu szerint ugyanis e juttatások nélkül és a 25 százalékos bércsökkentés mellett 58 százalékkal zsugorodik a dolgozók bére.
Ugyanakkor a kormány azért akarja beépíteni a bérekbe a pótlékokat, mert ez utóbbiak jelentősen megnövelték a közalkalmazottak jövedelemét, és voltak olyan hónapok, amikor a pótlékok a bérek kétszeresét is elérték. A Ziarul Financiar szerint 2005 és 2008 között egy pénzügyi ellenőr jövedelme könnyen elérte a 8 ezer lejt (1900 euró), ami jóval meghaladta a versenyszféra béreit.
A román kormány júliustól kemény megszorító intézkedések bevezetésére kényszerült, miután tavaly a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szervezésében 20 milliárd euró értékű többoldalú nemzetközi készenléti hitelmegállapodást kötött.
MTI