3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Medgyessy Péter magyar miniszterelnök azt ígérte, hogy jövőre csökkenti a költségvetés jelentősre duzzadt hiányát, mondván: a szigorúbb fiskális politika monetáris téren enyhítést eredményez, ami erősíti a gazdaságnövekedést.

A Reutersnek nyilatkozó Medgyessy Péter azt mondta, hogy ha jövőre sikerül mérsékelni az állami szektor deficitjét és a kormány folytatja a jegybank inflációs céljának a támogatását, lehetőség nyílik a kamatok csökkentésére. A miniszterelnök hangsúlyozta: nem egyoldalú lépést vár a jegybanktól, ... a jegybank és a kormány harmonikus közös politikájával megteremthetőek azok a feltételek, amikor a kamatok valóban hozzájárulnak a gazdaság élénküléséhez".

A Magyar Nemzeti Bank kéthetes betéti kamatát idén kétszer, összesen 100 bázisponttal 9,50 százalékra növelte a költségvetés hiánynövekedése miatti aggodalom hatására. Az EU-csatlakozás előtt álló Magyarországot a múlt héten bírálta az EU Bizottsága meglazult költségvetési fegyelme és a bérek gyors növekedése miatt, mert ez csökkenti a hatékonyságot. A magyar miniszterelnök azt mondta, hogy a jövő évi költségvetési hiány a GDP 4,5 százalékára csökken az idei valamivel 6 százalék felettiről.

Medgyessy Péter kizárta egy Bokros-csomaghoz hasonló újabb rendkívüli intézkedés-sorozat lehetőségét, de jövőre óvatos bérpolitikát helyezett kilátásba. Elmondta, hogy 2003-ban tovább mérséklődik az infláció és elérhetőnek tartja a jegybankkal közösen kialakított jövő év végi (december/december) 4,5 százalékos inflációs célt. Ahhoz, hogy Magyarország 2007-ben csatlakozhasson az eurózónához, csökkentenie kell költségvetési hiányát és az inflációt, hogy megfeleljen az EU elvárásoknak.

Medgyessy Péter szerint jövőre 4,0 százalékkal nő a magyar hazai össztermék - az idei 3,0-3,5 százalékról - azoknak az intézkedéseknek a révén, amelyek élénkítik a magánszektor lanyha befektetéseit és az exportot. A miniszterelnök elégedetten szólt a forint jelenlegi stabilizálódásáról; a forint mintegy 15 százalékkal erősödött, miután a 4,5 százalékos sávot tavaly májusban 30 százalékra kiszélesítették. Medgyessy szerint a forint korábbi gyors drágulása károkat okozott az exportőröknek és azt mondta, hogy a stabil, vagy a kissé erősödő valuta támogatója és arra számít, hogy a közeljövőben nem változik a forint stabilitása.

Medgyessy Péter kizárta a sáv közepének eltolását és kijelentette: a jelenlegi árfolyam-mechanizmus fennmarad Magyarország eurózónabeli csatlakozásáig. László Csaba pénzügyminiszter a minap nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy a következő három évben a forint árfolyama a sáv széléig erősödik, de valószínűtlennek mondta, hogy ez a következő hónapokban bekövetkezne. Elemzők arra számítanak, hogy 2003 végére a forint a sáv közepe felett mintegy 12,5 százalékkal áll majd.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!