2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly mintegy 3,5 milliárddal több jutott kutatás-fejlesztésre, mint tavalyelőtt, a GDP-hez viszonyított arány azonban csökkenést mutat. A k+f-ráfordítások növeléséhez jól jönne az oktatási és vállalati szféra innovációs tevékenységének összekapcsolása, írja a Világgazdaság.

[ajanlo=276][igazitas=left/]A lisszaboni stratégiához igazodó hazai célkitűzések szerint 2010-re a GDP három százalékát kellene k+f-re fordítani. Ez az arány 2003-ban 0,95 százalék volt, a tavalyi eredmények számítása pedig még mindig tart. Egy múlt heti előzetes KSH jelentés szerint 2004-ben 179 milliárdot, azaz a GDP 0,88-át költöttük kutatás-fejlesztésre, ezt az adatot azonban a hivatal később visszavonta, mivel mintegy tízmilliárd forinttal kevesebb ráfordítás szerepelt a korábbi jelentésben, így az eredmény néhány százalékponttal még változhat.

Míg a felsőoktatásban és a költségvetési kutatóhelyeken kevesebbet költöttek k+f-re, addig a vállalkozások ráfordítása 15 százalékkal nőtt. Jelenleg 500-600 cég végez itthon innovációs tevékenységet. Ahhoz, hogy sikeres legyen a hazai fejlesztéspolitika meg kellene tízszerezni a k+f-re költő vállalatok számát, s meg kellene határozni a terület helyét is a magyar gazdaságban, hangsúlyozza a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) elnöke, Pakucs János.

Magyarországon az Economist Intelligence Unit (EIU) tavaly őszi felmérése szerint átlag alatti a k+f környezet. Ennek oka nemcsak az infrastruktúrával vagy a munkaerőköltségekkel magyarázható, hanem az ország munkaerőlétszámával és a dolgozók képzettségével is. A finn tulajdonú Elcoteq pécsi központja negyven főt foglalkoztat kutatás-fejlesztés területén, s a szám csak néhány fővel bővül negyedévente. A felsőoktatás és a vállalatok innovációs tevékenységének összekapcsolása segítheti a fejlődést és pótolhatja a szakemberhiányt.

Az IBM nemrég adott támogatást egy a Budapesti Műszaki Főiskola Informatikai Karán létesülő innovációs központhoz. Az IBM vezérigazgatója szerint az oktatási intézmények és a vállalatok közti együttműködés mindkét fél érdekeit szolgálja. Az iskola korszerű ismeretekkel vértezheti fel tanulóit, míg a vállalatok építhetnek a kikerülők hozzáértésére, olvasható a Világgazdaságban.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!