[ajanlo=50][igazitas=left/]Az utóbbi hat évben lezajlott tranzakciók összértéke megközelítette a 3,7 milliárd eurót. A 2003. év során az intézményi befektetők rekordösszeget, mintegy 1,28 milliárd eurót fektettek be a régió piacain. Tavaly a Cseh Köztársaság volt a legnépszerűbb befektetési szempont, az itt elköltött több mint 500 millió euró viszonylag egyenletesen oszlott meg az iroda-, kiskereskedelmi és logisztikai ingatlanok között. 1998 óta a régióban ingatlanba fektetett pénzek 96 százaléka Lengyelországba, Magyarországra vagy a Cseh Köztársaságba érkezett. Romániában és Oroszországban 2003-ban voltak az első ilyen jellegű tranzakciók.
A korábbi évekhez hasonlóan tavaly is az irodaingatlanok voltak a legnépszerűbb befektetési célpontok, de több jelentős méretű tranzakció született a kiskereskedelem és az ipar/logisztika területén is. Az osztrák befektetők közel 400 millió eurót költöttek a régióban 2003-ban, ezzel átvették a vezetést az Egyesült Államokból származó intézményi befektetőktől. Emellett az is figyelemreméltó, hogy a korábban kevésbé aktív ír befektetőkhöz köthető a tranzakciók összértékének a 10 százaléka.
A legvonzóbb befektetési ingatlanok esetében Budapesten és Prágában 8-8,5 százalék, míg Varsóban 9,5 százalék körül alakulnak az elvárt hozamszintek. Sok esetben azonban ennél magasabb hozamok érvényesülnek az olyan épületekben, ahol az aktuális piaci bérleti díjaknál magasabb összeget fizetnek a bérlők.
A DTZ Hungary Kft. a befektetési piacon a verseny erősödésére számít, mivel továbbra is viszonylag alacsony számú megfelelő befektetési termék van a piacon. Ugyanakkor a potenciális vásárlók száma folyamatosan bővül, részben a helyi ingatlanbefektetési alapok megjelenésének köszönhetően. Az első osztályú ingatlanok mellett a másodlagos befektetési termékek piaca is számottevően bővül, hiszen a magasabb kockázatot képviselő, de egyben magasabb potenciális hozamot ígérő ingatlanok kereslete is erősödik a nemzetközi befektetők jelenléte révén. (MTI)
Még mindig vonzó befektetés az ingatlan
A Közép- és Kelet-Európában végbement intézményi ingatlanbefektetési tranzakciók évenkénti összértéke 1998 óta folyamatosan nő, és ez a trend 2003-ban is folytatódott - állapítja meg a DTZ Hungary Kft. ingatlanügynökség tanulmánya.