3p

A Takarék Csoport az idei évtől szeretné fokozatosan növelni a mezőgazdaság finanszírozásában elért 22-23 százalékos piaci részesedését – jelentette ki Hollósi Dávid, a Takarék Agrár Igazgatóság vezetője az AGROmashEXPO keretében megrendezett konferencián.

Hollósi Dávid a konferencián elmondta, kollégáival 300 milliárd forintnyi mezőgazdasági beruházási finanszírozási lehetőséget azonosítottak az országban. Ezen igények kiszolgálására alakították ki a Takarék Vidékfejlesztési Program Komplex termékcsomagot, amely teljes körű finanszírozási megoldást kínál az agrárvállalkozásoknak. Ez tartalmazza a Vidékfejlesztési Program beruházási jogcímein pályázatot nyert mikro-, kis- és középvállalkozások invesztícióinak megkezdéséhez szükséges támogatási előleg lehívásához szükséges bankgaranciát. Valamint a támogatási előlegként le nem hívott és fennmaradó támogatási összeg megelőlegezésére szolgáló előfinanszírozási konstrukciót, amelyet akár a beruházás közben is fel lehet használni.


A saját erőt kiegészítő beruházási hitelt a megpályázott fejlesztésekhez lehet igényelni. Könnyebbséget jelent, hogy az akár 10 évet is elérő futamidejű hitel visszafizetését csak a beruházás üzembe helyezésétől számított 1 éves türelmi időt követően kell megkezdeni. Akinek pedig az új beruházása működtetéséhez forgóeszközöket kell beszereznie, az e termékcsomag keretében forgóeszköz-hitelhez is hozzájuthat.

Az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AGHA) kezességével a beruházás és a támogatás előfinanszírozására összesen legfeljebb 500 millió forint, garancia esetén 300 millió forint hitelhez lehet jutni, míg a kiegészítő forgóeszköz-hitel összege elérheti a 200 millió forintot. De az sem gond, ha valakinek még ennél is nagyobb forrásra lenne szüksége, számukra a Takarék Csoport egyedi konstrukciókat kínál.

Üdvözlendő, hogy a mezőgazdaság hitelállománya 2010 óta dinamikusan növekszik, az 2017 végén meghaladta a 640 milliárd forintot – jelentette ki a konferencián dr. Feldman Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára. Hozzátéve: örvendetes, hogy az összes hitel több mint felét egyéni gazdálkodók vették fel. A hitelezés úgy növekedett, hogy közben az állomány minősége nem romlott, a bedőlt hitelek aránya még mindig 2 százalék alatti, ami Feldman Zsolt szerint azt jelenti, hogy finanszírozási szempontból ez az egyik legkevésbé kockázatos ágazat a bankok számára. A rizikó mérséklődésében fontos az AGHA szerepe, amely rendkívül megnövelte a kezességvállalását: míg 2011-ben 101 milliárd forint hitelre adott biztosítékot, addig 2017-ben már 237 milliárdnyira.

A mezőgazdaság fejlődését nagyban segítették az európai uniós támogatások is. A 2014-2020 közötti költségvetési ciklusban Magyarországra érkezett uniós pénzek több mint egyharmadát kapta a hazai agrárium. Kérdés, mit hoz a jövő, hiszen talán soha nem volt akkora veszélye annak, hogy nem lesz elfogadott EU-s költségvetés, számolni kell azzal, hogy a mostani büdzsével kell nekivágni a 2021-től kezdődő következő ciklusnak – hívta fel a figyelmet dr. Mezei Dávid, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára. Mindenesetre hangsúlyozta, a magyar kormány abban érdekelt, hogy legyen költségvetés, hiszen – mint ahogy a helyettes államtitkár fogalmazott – erős EU-ra van szükség, ami lehetetlen erős agrárgazdaság nélkül.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!